.

 

Üstlenmiş olduğu Araştırma Üniversitesi vizyonunu doğrultusunda bilimsel ve akademik altyapı imkânlarını çok daha üst seviyelere taşımak için çalışmalarını sürdüren Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ), bu kapsamda kurulan araştırmacı ekosistemin geliştirilmesi adına farklı alanlarda bilgilendirici programlar düzenlemeye devam ediyor.

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü, Ar-Ge Koordinatörlüğü, ULUTEK Teknopark, Teknoloji Transfer Ofisi ve TÜBİTAK işbirliğinde hazırlanan Avrupa Birliği’nin 9. çerçeve programı olan Ufuk Avrupa Programı’na ilişkin bilgi günü etkinliği düzenlendi. ULUTEK Teknopark Binası’nda gerçekleştirilen programa BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İrfan Kırıştıoğlu, ULUTEK Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Karagöz, Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rasim Arabacı, BAP Koordinatörü Prof. Dr. Sevcan Çelenk, TÜBİTAK yetkilileri, akademik ve idari personel, firma yetkilileri ile öğrenciler katıldı.

ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTE VİZYONU GELİŞTİRİLİYOR

Etkinliğin açılış töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Ferudun Yılmaz, göreve geldikleri ilk günden itibaren Araştırma Üniversitesi vurgusunu ön plana çıkardıklarını vurguladı. Daha üst sıralara çıkabilmek adına akademik ve bilimsel altyapıyı güçlendirmeye gayret ettiklerini söyleyen Prof. Dr. Ferudun Yılmaz; “Kurumsal yapımız içerisinde ve imkanlar ölçüsünden tüm sınırlarımızı zorluyoruz. İstihdamın artırılması ve bu anlamda ilave ekonomik imkanların bulunması da dahil olmak üzere gerekli tüm adımları atıyoruz ve atmaya devam edeceğiz. Bir Ar-Ge Koordinatörlüğü kurduk. BAP Koordinatörlüğümüz ile güzel bir sinerji oluşturdular. Üniversitemizin tüm imkan ve kapasitesini ortaya çıkaracak özel bir çalışma yürütüyorlar. Üniversitemizdeki araştırma vizyonunu bu koordinatörlüklerimiz vasıtasıyla geliştireceğiz” diye konuştu.

FEN, SAĞLIK VE MÜHENDİSLİK BİLİMLERİ ORTAK PLATFORMDA BULUŞTURULACAK

Araştırma Üniversiteleri arasında kalabilmek için temel bir takım paradigmaların bulunduğuna işaret eden Rektör Yılmaz; “Bu sıralamada yukarılara çıkabilmenin önemli bir kısmını da projeler oluşturuyoruz. TÜBİTAK, YÖK ve AB projelerinin hazırlanması son derece değerli kabul ediliyor. Bu projelerle birlikte Üniversite-Sanayi işbirliğinin geliştirilmesi hedefleniyor. Dolayısıyla bizler de bu koordinatörlüklerimiz vasıtasıyla araştırmacı ekosistemini daha güçlü hale getirmeyi hedefliyoruz. Birbiriyle istediğimiz sıklıkta irtibatları bulunmayan fen, sağlık ve mühendislik bilimlerini geliştireceğimiz yöntemler ile ortak bir platformda buluşturacağız. Genel anlamda araştırma üniversitesi perspektifinde arzu edilen kapsayıcı bilimsel yöntemleri üniversitemiz özelinde işler hale getireceğiz. Bu vesile ile genç araştırmacıların şikayet ettiği mentor desteğinin çok daha sağlıklı bir iletişim modeli ile kendilerine ulaştırılmasına vesile olacağız” açıklamasında bulundu.

Açılış töreninin ardından TÜBİTAK AB Çerçeve Programları Müdürü Çağrı Yıldırım, online olarak Ufuk Avrupa Programı’na yönelik genel bir tanıtım sunumu gerçekleştirdi. Ulusal irtibat noktaları tarafından alanlarına özgü konu başlıklarında bilgi paylaşımlarının yapıldığı organizasyon soru-cevap kısmının ardından sona erdi.

Sosyal-Paylaşım

Anasayfaya Dön Son Haberler Haber Arşiv

Haber Tarihi : [13-Ara-2023]

Haber Görüntüleme : 1.509 - 11