TÜBİTAK 2244 Programı’nda BUÜ-Karsan ortaklığı

 

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ), Türk otomotiv sanayiinin önde gelen firmalarından olan Karsan ile 2244 Sanayi Doktora Programı kapsamında işbirliği protokolü imzaladı. Yapılan işbirliği çerçevesinde BUÜ’de doktorasını yapan 6 öğrenci, firma bünyesinde akademik ve bilimsel çalışmalar yürütecek.

Yüzde yüz yerli sermayesi ile Türk otomotiv sektörünün öncü kuruluşları arasında yer alan Karsan, TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı kapsamında Bursa Uludağ Üniversitesi’nin proje ortağı oldu. İşbirliği protokolü BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz ile Karsan Ürün ve Proje Mühendisliği Müdürü Barış Hulisioğlu arasında imzalandı.

BAŞARIMIZI TEKRAR ETMEYİ HEDEFLİYORUZ

Protokol imza töreninde konuşan BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, 2244 Sanayi Doktora Programı’nın Türkiye’yi şaha kaldıracak projelerden birisi olduğuna işaret etti. Doktora yapan kalifiye personel sayısının yetersiz olduğunu kaydeden Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz; “Program sayesinde ülkemizdeki bu eksikliğin giderileceğine inanıyorum. Üniversite olarak 2244 projesinin en önemli destekçileri arasında yer alıyoruz. Önceki yıl doktora öğrencisi sayısında Türkiye birincisi olduk. Bu başarımızı devam ettirmek için aynı azimle çalışmaya ve sanayicilerimizle protokol imzalamaya devam ediyoruz. Önceki yıl 30’dan fazla protokole imza attık. Bu dönemde de en azından bir önceki başarımızı yakalamak istiyoruz” diye konuştu.

ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİNE KATKI

Karsan ile ikinci kez 2244 alanında işbirliği anlaşması yaptıklarına işaret eden Rektör Prof. Dr. A. Saim Kılavuz; “Bu proje bir yönüyle sanayicimizin ihtiyacını karşılıyor, diğer yönüyle de üniversitelerin ve burada doktora yapan öğrencilerin ihtiyacını karşılıyor. Öte yandan da ülkemizin kalkınmasına önemli katkılar sağlıyor. Üniversite olarak bizlerin asli görevi öğrencileri en iyi şekilde yetiştirmek. Firmalar iyi yetişmiş, doğru eğitimleri almış kişileri tercih ediyor. Devlet ise bu iki kurum arasında 2244 Sanayi Doktora Programı ile adeta aracılık görevini yerine getirmiş oluyor. Genel anlamda Üniversite-Sanayi işbirliğine de kıymetli katkılar sunan bir proje olduğunu düşünüyoruz. Katkı koyan tüm kuruluşlara teşekkür ediyoruz” dedi.

Karsan Ürün ve Proje Mühendisliği Müdürü Barış Hulisioğlu ise kurum olarak 2244 Sanayi Doktora Programı’ndan ciddi anlamda faydalandıklarını açıkladı. Yeni teknolojilerin çok hızlı ilerlediğinin altını çizen Barış Hulisioğlu; “Bu noktada da mevcut işlerin dışında yenilikleri takip edebilmek bizim için büyük bir önem taşıyor. Özellikle son dönemde Karsan olarak; otonom ve elektrikli araçlar başta olmak üzere yeni teknolojilere çok büyük yatırımlar yapıyoruz. Farklı teknolojilerin bir şekilde firmalara dâhil edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu noktada da 2244 gibi programlar bizlere çok büyük faydalar sağlıyor. Ne kadar çok araştırmacı sayımızı arttırırsak, yeni teknolojileri de o kadar yakından takip etme şansımız artıyor. Projede bizlere de yer verdiğiniz için Üniversitemizin yöneticilerine teşekkür ediyoruz” açıklamasında bulundu.

DOKTORA ÖĞRENCİLERİNE AYLIK 8 BİN TL BURS

İmza töreninde BUÜ 2244 Sanayi Doktora Programı Koordinatörlüğü görevini yürüten Makine Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Fatih Karpat, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Akın Burak Etemoğlu, Karsan Teşvik Yöneticisi Umut Çandır, BUÜ Teknoloji Transfer Ofisi yöneticileri, akademisyen ve doktora öğrencileri hazır bulundu. Protokol ile 6 doktora öğrencisi firma bünyesinde yürütülecek araştırma projelerinde görev alabilecek. Aylık 8 bin TL burs alacak öğrenciler, doktoralarının ardından şirkette en az 3 yıl daha çalışabilme imkânına sahip olacak.

Sosyal-Paylaşım

Anasayfaya Dön Son Haberler Haber Arşiv

Haber Tarihi : [16-Ağu-2022]

Haber Görüntüleme : 1.697 - 14