BUÜ’nün ‘girişimci’ akademisyenine veda

 

Kalp krizi nedeniyle hayatını kaybeden Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü akademisyenlerinden Prof. Dr. H. Cenk Özmutlu (50), son yolculuğuna fakülte önünde düzenlenen törenle uğurlandı.

BUÜ Mühendislik Fakültesi’nde uzun yıllardır görev yapan ve ULUTEK Teknopark’ta ofis açan ilk akademisyenlerden olan Prof. Dr. Cenk Özmutlu kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti. Cenk Özmutlu, son yolculuğuna görev yaptığı BUÜ Mühendislik Fakültesi önünde gerçekleştirilen tören ile uğurlandı. Törene BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Adem Doğangün ve Prof. Dr. Ferudun Yılmaz, eski rektörlerden Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran, fakülte dekanları, akademisyenler, üniversite personeli, ailesi ile yakınları katıldı.

Törende konuşan BUÜ Rektörü Prof. Dr. A. Saim Kılavuz, ölümün her zaman için erken telakki edildiğine işaret etti. Cenk Özmutlu’nün vefatı için de bu erken ölüm tabirinin kullanılabileceğini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz; “En verimli çağında, öğrencilerine, üniversitesine, şehrine ve ülkesine hizmet edeceği daha nice yıllar varken, maalesef bir kalp krizi sonucu kendisini Cenab-ı Hakk’ın rahmetine, sevgisine ve inşallah Cennet’ine uğurluyoruz. Çok çalışkan bir arkadaşımızdı. Malumunuz üniversitelerin sanayiyle, toplumla ilişkilerinden teknokentlerin önemli bir yeri var. Eşi Seda hocamızla birlikte ULUTEK Teknopark’ımızda firma açarak, elde ettiği birikimi toplumla paylaşma gibi bir ideali gerçekleştiriyordu. Elbette ölüm bir takdir-i ilahidir. Hepimiz doğuyoruz, büyüyoruz, kemale eriyoruz ve sonrasına ölüme hazırlık yapıyoruz. Ancak hazır olmadığımız bir dönemde, çok genç yaşta da bazen maalesef ölüm gelebiliyor. Başta Seda hocamız olmak üzere, ailesine, çocuklarına ve tüm sevenlerine sabırlar diliyorum. Hakkımız varsa helal ediyorum, sizler de helal ediniz. Mekânı cennet olsun” diye konuştu.

Prof. Dr. H. Cenk Özmutlu’yu tanıyan akademisyenler, dostları ve öğrencileri de kısa birer konuşma gerçekleştirdi. Özmutlu’nun cenazesi, törenin ardından Fatih Sultan Mehmet Camii'nde kılınan öğle namazına müteakip defnedildi.

Sosyal-Paylaşım

Anasayfaya Dön Son Haberler Haber Arşiv

Haber Tarihi : [07-Eyl-2021]

Haber Görüntüleme : [4.778]