Uzm. Dr. İsmail FAKI

:

 

 

Doğum Yeri        :              Bursa

        10 Eylül 1955  - 26 Temmuz 2013

1950 yılında Bulgaristan'dan göç edip Bursa'ya yerleşen Ali FAKI'nın ikinci oğluydu İsmail FAKI. 1955 yılının eylül ayında Çatalfırındaki ahşap evde gelmişti dünyaya. Evlerinin hemen yanında ki Numaniye tekkesinde geçmişti birçok vakti. Hoca İlyas İlkokulunda başlamıştı öğrenim hayatına. Osmangazi Ortaokulunda öğrenimine devam etmiş, Bursa Atatürk Lisesine gitmişti abisinin ardından. Önce ODTÜ Kimya Mühendisliğine başlamış, çok geçmeden İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesine kaydını yaptırmıştır. Bursa'da Tıp Fakültesinin açılmasından sonra memleketi Bursa'ya tekrar dönüş yapmıştır.

Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesinden Mezun olan Dr. İsmail Fakı. Aynı fakültede Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Anabilim Dalında ihtisas yaptı. Uzmanlık Tezini: "Kronik bronşitin bronkoskopik histopatolojik korelasyonu ve bakteri florası" konusunda yaparak Göğüs Hastalıkları uzmanı oldu.

Vatani görevini Çamlıca Askeri Göğüs Hastanesinde tamamladı. Askerlik sonrasında önce Bolu Devlet Hastahanesi’nde zorunlu hizmetini yerine getirerek oradan Gemlik Verem Savaş Dispanseri’ne tayin oldu.1987 yılında Ayşenur Fakı ile evlenen Fakı’nın Merve ve Alperen adında iki evladı oldu. Gemlik Verem Savaş Dispanserinden sonra Yıldırım Verem Savaş Dispanserinde ardından Merkez Verem Savaş Dispanserinde görevine devam etti. Dispanserlerden sonra Yüksek İhtisas Hastanesinde Göğüs Kliniğinde görevine devam etti. Uzun uğraş ve çabaların arından Kaplıkaya semtinde Bursaya bir Göğüs Hastanesi kazandırdı. 2010 yılında Yılın Sağlık Çalışanı ödülünü aldı. 2011 yılının kasım ayında yakalandığı amansız hastalığı nedeniyle  27 Temmuz 2013 tarihinde hayata gözlerini yumdu.

 

 

 

Anasayfaya Dön

İçerik Ekleme Tarihi : [07-Eki-2019]

İçerik Görüntüleme : [2.007]