Öğrenci ile iş dünyasını buluşturan BUÜ Kariyer Fuarı’na katıldık
 Öğrenci ile iş dünyasını buluşturan BUÜ Kariyer Fuarı’na katıldık

Bursa Uludağ Üniversitesi Kariyer Uygulama ve Araştırma Merkezi (KARMER) tarafından düzenlenen Kariyer Fuarı’na Gemlik Asım Kocabıyık Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığı öğrencileri katılım sağladı. Kariyer söyleşileri ile sektörler hakkında bilgileri artan öğrencilerimiz, sonrasında stantlarda mevcut olan firmalar ile görüşerek staj ve iş başvurularında bulundular.

11-12 Mayıs 2022 tarihleri arasında gerçekleşen fuara konuşmacı olarak katılan şirket yöneticileri deneyimlerini öğrencilere aktardı. 2 gün süren etkinlikte staj ve iş başvuruları da kabul edildi. Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde düzenlenen fuarın açılış törenine BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ferudun Yılmaz, KARMER Müdürü Dr. Öğr. Ü. Memet Zencirkıran, akademisyenler, firma temsilcileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.Türkiye’nin önde gelen 38 firmasının stant açtığı etkinliğe öğrenciler akın etti.

İŞ DÜNYASINA AÇILAN İLK KAPI

Fuarın açılış töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, 2 gün boyunca devam edecek etkinliğin öğrenciler açısından büyük fırsatlar doğurabileceğinin altını çizdi. Son yıllarda klasik eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanı sıra farklı yöntemlerin de geliştirildiğine işaret eden Prof. Dr. A. Saim Kılavuz; “Öğrencilere artık sadece eğitim vermek yetmiyor. Kaliteli bir mezuniyet dönemi için çocukların iş dünyasına daha nitelikli hazırlanması gerekiyor. Yetiştirici ve deneyim kazandırıcı bir faaliyet olarak öğrencilerimizi sektör temsilcileriyle bir araya getirmeye gayret ediyoruz. Bunu mezuniyet öncesi yapmaya gayret ediyoruz. Öğrencinin eğitim-öğretim döneminde böylesi etkinliklerin içinde olması, bu havayı soluması onlar için büyük avantajlar sağlıyor” diye konuştu.

ÖĞRENCİLER İÇİN BÜYÜK FIRSAT

KARMER Müdürü Dr. Öğr. Ü. Memet Zencirkıran ise Kariyer Fuarı’nın amacının öğrencilerle sektör temsilcilerini bir araya getirmek olduğunu belirtti. Öğrencilerin part-time, tam süreli çalışma ve staj etkinlikleri sürecinde firmalarla temas kurmalarını amaçladıklarını belirten Mehmet Zencirkıran; “Fuarımıza departman müdürleri, insan kaynakları müdürleri ve yöneticiler başta olmak üzere çok sayıda sektör temsilcisinden katılım var. Öğrencilerle birebir ilgileniyorlar. Öğrencilerimiz burada normal koşullarda ulaşamayacağı yetkililerle temas kurabiliyor ve her türlü konuyu sorabiliyor. Önceki yıllarda fuarda kurduğu temaslar sayesinde iş sahibi olan veya staj yapma imkânı bulan çok sayıda öğrencimiz oldu. Yerel, ulusal ve uluslararası olmak üzere toplam 38 firma, fuarımızda stant açtı. Öğrencilerle özel sektörün bir araya gelmesinde çok önemli rol oynayan bir fuar olduğunu düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.

Fuarın ilk gününde ‘Uluslararası Şirketlerde Başarılı Kariyer İçin Yapılması Gerekenler’ ve ‘Dijitalleşme ve Çalışma Hayatı’ konulu iki farklı oturum düzenlendi. Etkinliğin ikinci gününde ise ‘Nasıl Bir Stajyer ve Çalışan Arıyoruz?’ ile ‘Mülakat Simülasyonu: Doğru Bilinen Yanlışlar’ oturumları gerçekleştirildi.

Sosyal-Paylaşım

Anasayfaya Dön Güncel Haberler Haber Arşiv

Haber Tarihi : [19-May-2022]

Haber Görüntüleme : [162]