Uludağ Üniversitesi Anasayfa
English

E- Devlet Öğrenci Belgesi

       Yükseköğretim Kurulunun yürüttüğü Yükseköğretim Bilgi Yönetim Sistemi çalışmaları kapsamında öğrenci belgeleri  https://www.turkiye.gov.tr/ (e-Devlet Kapısı) adresi üzerinden alınabilmektedir.       

       Ayrıca iş başvurusu yapan mezunların birden fazla mezuniyet belgesine ihtiyaç duyduğunu, bu işlemler için evrak ücreti ödediğini ve üniversitelerin idari birimlerinin de gereksiz iş yüküyle karşılaşmalarına sebep olmaktadır. Mezun verileri aynı zamanda yapılan veri değişim protokolleri kapsamında kamu kurumları ile paylaşılmaktadır. Protokol yapılan kurumlara verilen giriş izni ile kişilerin öğrencilik ve mezuniyet bilgilerinin kontrol edilmesi mümkün olmaktadır.   

     Askerlik hizmetleri için Asker Alma Dairesi (ASAL), sağlık hizmetleri için Sosyal Güvenlik kurumu (SGK), yurt ve burs işlemleri için Kredi Yurtlar Kurumu, DGS, KPSS, ALES sınavları için ÖSYM, Türkiye bursları için Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları, Personel alımı için Başbakanlık sistem üzerinden öğrencilerin ve mezunların bilgilerine ulaşabilmektedir.     

        Bu sebeple öğrencilerin otomasyon sisteminde verilerinin tam olarak girilmesi halinde YÖKSİS'e veri aktarılması ve dolayısıyla söz konusu işlemlerin yapılmasına olanak sağlayacak olup 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı itibariyle birimizden öğrenci belgesi düzenlenmeyecektir. Öğrencilerin e-devlet üzerinden bilgilerini kontrol etmeleri , varsa e-devlet üzerinde bilgileri bulunmayan, eksik veya hatalı bilgileri bulunan öğrenciler 19 Ocak 2018 tarihine kadar Öğrenci  İşleri Bürosundan düzelttirmeleri gerekmektedir.