Yüksek Lisans Programı

 

Yüksek Lisans Programı'nın içeriği,felsefenin tarihsel sürecinin bütününün göz önünde bulundurulmasına karşın,genel olarak -problem odaklı- bir yaklaşım temelinde belirlenmiştir. Öte yandan, hem Yüksek Lisans hem de Doktora Programı, felsefe tarihinin tüm dönemleriyle ilgili kimi derslere yer veriyor olsa da, daha ağırlıklı olarak, Anglo-Sakson/Amerikan coğrafyadaki analitik felsefe geleneğinin yanı sıra Kıta felsefesini de kuşatan modern felsefe ile çağdaş felsefeye ilişkin dersleri içermektedir. Öğrencilerin çeşitlilik gösteren kendi ilgi alanlarında derinleşebilmelerini olanaklı kılmak içinse, her iki programda da seçmeli derslere ağırlık verilmektedir. Programı başarıyla tamamlamak için programda mevcut olan derslerin tümünü (120 AKTS karşılığı) geçmek ve tezini başarıyla tamamlamak gerekmektedir.

Lisans eğitimini Felsefe bölümünde yapmamış olan öğrencilerin, Yüksek Lisans programına başlamaları için iki yarıyıldan oluşan "Yüksek Lisans Bilimsel Hazırlık Programını" başarıyla tamamlamaları gerekmektedir. 

Her yarıyıl zorunlu derslerin tümünün yanı sıra toplam dört seçmeli ders almak gerekmektedir. Öğrenci isterse bunlardan birini alan dışı seçmeli ders olarak alabilir. Alan dışı seçmeli ders enstitünün açtığı seçmeli derslerden veya diğer ana bilim dalı derslerinden bölüm seçmeli derslerine denk AKTS'ye sahip dersler arasından seçilir. Alan dışı seçmeli ders alınması halinde enstitüye bildirilmesi gerekir.

Programa başvuru koşulları ve diğer bilgiler için, Sosyal Bilimler Enstitüsü sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.
 

Anasayfaya Dön

İçerik Oluşturma Tarihi : [02-Mar-2021 12:45]

İçerik Son Değişiklik Tarihi : [25-Eki-2022 22:00]

İçerik Görüntüleme : [4.797]