Farabi Değişim Programı Nedir?

Kısa adı Farabi Değişim Programı olarak adlandırılan "Yükseköğretim Kurumları Arasında Öğrenci ve Öğretim Üyesi Değişim Programı", üniversite ve yüksek teknoloji enstitüleri bünyesinde ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim-öğretim yapan yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişim programıdır. Öğretim Üyesi Hareketliliği, 22.12.2010 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu Kararı ile ikinci bir karara kadar durdurulduğundan Program, sadece öğrenci değişimini kapsamaktadır.

Farabi Değişim Programı, yurtiçindeki üniversiteler (devlet ve vakıf) ile yüksek teknoloji enstitülerini içeren bir programdır. Bir yükseköğretim kurumunun Program kapsamında öğrenci değişimine ortak olabilmesi için diğer yükseköğretim kurumlarıyla protokol imzalaması gereklidir. Değişimin kapsamı, karşılıklı olarak mevcut olan programlarla sınırlıdır. 

Değişim Programı, yurtiçinde bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olan öğrencinin, bir (Güz) veya iki (Güz ve Bahar) yarıyıl süresince kendi kurumu dışında bir yükseköğretim kurumunda eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etme imkanı sağlamaktadır. 

Anasayfaya Dön

İçerik Ekleme Tarihi : [07-Eki-2019]

İçerik Görüntüleme : [8.744]