DOÇ. DR. EROL OGUR

ÖZGEÇMİŞ

ÜNVANI, ADI-SOYADI: DOÇ. DR. EROL OGUR

İLEİŞİM BİLGİLERİ (ogur@uludag.edu.tr, 42222)

EĞİTİM DURUMU

LİSANS

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ, EĞİTİM FAKÜLTESİ, TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI BÖL.

YÜKSEK LİSANS

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ

DOKTORA

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ

DR.ÖĞRT. ÜYESİ

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ

DOÇENT

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ

PROFESÖR

ESERLER

Kitaplar

Dinar Şairi MENDERES HOCA (2013). Birleşik Matbaacılık Ltd. Şti., Basım sayısı: 1, Sayfa Sayısı 319, ISBN:978-605-64228-1-2, Türkçe.

Makaleler

ULUSAL HAKEMLİ DERGİLERDE YAYIMLANAN MAKALELER :

BAŞTÜRK ŞÜKRÜ, ULUOCAK MUSTAFA, OGUR EROL, EROĞLU SÜLEYMAN, ŞAHİN HATICE (2013). Bursa Göçmen Ağızları Fiil İşletiminde Şimdiki Zaman. Diyalektolog, 6(6), 7-13. 2962387)

OGUR EROL (2009). Ali Canip Yöntem'in Cumhuriyet Döneminde Edebiyat Öğretimi İçin Hazırladığı Ders Kitapları. Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi, 12(2), 379-396.

OGUR EROL (2009). Ali Canip Yöntem’in Eğitim ve Edebiyat Eğitimi Hakkındaki Düşünceleri. Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi, 12(2), 397-415.

OGUR EROL (2014). Dil, Türkçe Eğitimi, Yabancı Dille Eğitim. Yeni Türkiye, 1(59), 416-426.

ULUSLARARASI HAKEMLİ DERGİLERDE YAYIMLANAN MAKALELER :

OGUR EROL (2009). Cahit Sıtkı Tarancı'nın Siirlerinde Çocuk Edebiyatına Kaynaklık Eden Türlerin Kullanılması. Turkish Studies, 4(4/1-I), 1156-1173.,

OGUR EROL (2011). Ömer Seyfettin’in Tarih Konulu Hikâyelerinde Değerler.

Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyal Bilimler Dergisi, 20(20), 91-109.

OGUR EROL (2011). Ali Canip Yöntem'in Halk Edebiyatı ve Halk Edebiyatı Öğretimi Üzerine Görüşleri. Milli Folklor, 12(89), 200-207.

OGUR EROL, TAŞ HÜLYA (2013). Âşık Mevlüt İhsanî’nin Halk Hikâyelerinde Değerler. Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyal Bilimler Dergisi, 25(25), 229-244.

ULUOCAK MUSTAFA, BASTÜRK SÜKRÜ, OGUR EROL, EROĞLU SÜLEYMAN, ŞAHİN HATICE (2013). Bursa Balkan Göçmenleri Ağızlarında İsim İşletme Ekleri. Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyal Bilimler Dergisi, 24(24), 155-166.

CEMİLOĞLU MUSTAFA, OGUR EROL (2016). Okuma Öğretiminde Biliş Ve Üst-Biliş Stratejileri. IJHAR, 1(1), 118-137.

ULUOCAK MUSTAFA, BAŞTÜRK ŞÜKRÜ, OGUR EROL, EROĞLU SÜLEYMAN, SAHIN HATICE (2013). Bursa Balkan Göçmenleri Ağızlarında İsim İşletme Ekleri. Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyal Bilimler Dergisi, 24(14), 155-167.

OGUR  EROL (2018). Toprak Uyanırsa Adlı Eserde Eğitim Ve Öğretmen İdealizmi AKADEMİK BAKIŞ ULUSLARARASI HAKEMLİ SOSYAL BİLİMLER E-DERGİ 282-296.

Bildiriler

ULUSAL BİLİMSEL TOPLANTILARDA SUNULAN VE BİLDİRİ KİTAPLARINDA BASILAN BİLDİRİLER:

BAŞTÜRK ŞÜKRÜ, OGUR EROL (2010). Ahmet Paşa’nın Divan’ındaki Türkçe Söz Varlığı. BURSALI ŞAİR AHMET PAŞA VE DÖNEMİ.

ULUOCAK MUSTAFA, OGUR EROL (2011). Lamiî Çelebi’nin Ibret-nümâsı’nın Söz Dizimi Özellikleri. BURSALI LAMII ÇELEBI VE DÖNEMI, 1, 386-407.

OGUR EROL (2013). İdealist Bir Eğitimci: Süleyman Edip Balkır. MUSTAFAKEMALPASA'DA IZ BIRAKANLAR SEMPOZYUMU, 1, 218-227.

ULUSLARARASI BİLİMSEL TOPLANTILARDA SUNULAN VE BİLDİRİ KİTAPLARINDA (PROCEEDİNGS) BASILAN BİLDİRİLER :

OGUR EROL (2008). Asım'da Eğitim Değerleri. I. ULUSLARARASI MEHMED AKIF SEMPOZYUMU, 1 (Tam metin bildiri),

OGUR EROL (2010). Educational Values in Rodop Folk Tales. SECOND INTERNATIONAL SYMPOSIUM ON SUSTAINABLE DEVELOPMENT, 2, 331-339. (Tam metin bildiri).

OGUR EROL (2010). 1957'den Günümüze Edebiyat Programları ve Ders Kitaplarında Namık Kemal. ULUSLARARASI NAMIK KEMAL SEMPOZYUMU, 1 (Tam metin bildiri), TEKİRDAĞ.

OGUR EROL (2010). Tarihi Romanımızda Kerbela. ÇESITLI YÖNLERIYLE KERBELA, 2 (Tam metin bildiri).

ULUOCAK MUSTAFA, BAŞTÜRK ŞÜKRÜ, OGUR EROL, EROĞLU SÜLEYMAN, ŞAHİN HATİCE (2013). İki Dilli Halklardan Pomaklar: Bursa Örneği. VI. ULUSLARARASI DÜNYA DILI TÜRKÇE SEMPOZYUMU, 2, 1037-1046. (Tam metin bildiri).

ŞAHİN HATİCE,ULUOCAK MUSTAFA,BAŞTÜRK ŞÜKRÜ,OGUR EROL (2013). Bursa Göçmen Ağızları Üzerine. VI ULUSLARARASI DÜNYA DILI TÜRKÇE SEMPOZYUMU, 1, 801-806. (Tam metin bildiri).

OGUR EROL (2016). Lise Öğrencilerinin Okuma Alışkanlığı Üzerine Bir Araştırma.

ULUSLARARASI III. MUSTAFAKEMALPASA SEMPOZYUMU, 1, 217-235. (Tam metin bildiri).

OGUR EROL (2016). Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Yazılı Anlatımlarında Kullandıkları Kelime Çeşitliligi. XI. ULUSLARARASI BÜYÜK TÜRK DILI KURULTAYI, 1, 734-744. (Tam metin bildiri).

OGUR EROL (2018). Dinarlı Eğitimci Şair Menderes Hoca’nın Şiirleri Ve Şiirlerinde Temalar, VIII. ULUSLARARASI  AFYONKARAHİSAR ARAŞTIRMALARI SEMPOZYUMU, (Tam metin bildiri), AFYON.

Atıflar

Cahit Sıtkı Tarancı'nın Şiirlerinde Çocuk Edebiyatına Kaynaklık Eden Türlerin Kullanılması (Dr. Sonrası )YAYINLAR/Özgün Makale/2009/Atıf Alınan Eser id:2961689

Ali Canip Yöntem'in Cumhuriyet Döneminde Edebiyat Öğretimi İçin Hazırladığı Ders Kitapları (Dr. Sonrası )YAYINLAR/Özgün Makale/2009/Atıf Alınan Eser id:2962791

Yönetilen Tezler

Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı Tarafından Yayımlanan Çocuk Roman Ve Çizgi Romanlarının Tematik İncelenmesi, NURCİHAN KARABUDAK, (2015). ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ,Tez No:407243

7. Sınıf Türkçe Ders Kitaplarındaki Tematik Anlayışın ve Seçilen Metinlerin Öğrencilerin Söz Varlığını Geliştirmeye Etkisinin İncelenmesi, ADEM USDA,/ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ, Tez No:33827.

Prof. Dr. Mustafa Cemiloğlu'nun Hayatı, Eserleri, Türkçe ve Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimine Katkıları, Mehmet Akif OGUR,/ ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ,Tez No: 33971.

Projeler

Bursa Balkan Göçmenleri Ağızlarının Derlenip İncelenmesi, Yüksekögretim Kurumları tarafından H.1 destekli bilimsel araştırma projesi, Araştırmacı, 01/09/2010 - 01/09/2013

Uludağ Üniversitesi Kurumsal Kimlik ve Tanıtım Arşivinde Yazılım ve Donanımın Etkili Kullanımı, Yüksekögretim Kurumları tarafından destekli bilimsel araştırma projesi, Araştırmacı, , 18/02/2011 -18/02/2013.

Verdiği Dersler

OKUL DENEYIMI Lisans/Türkçe

ANLAMA TEKNİKLERI: OKUMA EGITIMI Lisans/Türkçe

YAZILI ANLATIM Lisans/Türkçe

YENI TÜRK EDEBİYATI Lisans/Türkçe

CUMHURIYET DÖNEMI TÜRK EDEBİYATI Lisans/Türkçe

ANLATMA TEKNİKLERI: YAZMA EĞİTİMİ Lisans/Türkçe

ANLATMA TEKNİKLERİ: KONUŞMA EĞİTİMİ Lisans/Türkçe

ÖZEL ÖĞRETİM YÖNTEMLERİ I Lisans/Türkçe

ÖZEL ÖĞRETİM YÖNTEMLERİ I Lisans/Türkçe

TÜRKÇE ÖĞRETİMİ Lisans/Türkçe

ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI Lisans/Türkçe