Dr.Öğr.Üyesi Berna Çoşkun ONAN

ÖZGEÇMİŞ

ÜNVANI, ADI-SOYADI: Doktor Öğretim Üyesi Berna COŞKUN ONAN

İLEİŞİM BİLGİLERİ: Dahili no: (0224) 29 42 570 

onanberna@uludag.edu.tr   onanberna@uludag.edu.tr

ORCID ID: https://orcid.org/0000-0002-5149-670X

EĞİTİM DURUMU

LİSANS

Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği 1999-2003

YÜKSEK LİSANS

Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Ens. Resim-İş Öğretmenliği 2003-2005

DOKTORA

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Ens. Resim-İş Eğitimi 2010-2016

DR.ÖĞRT. ÜYESİ

Bursa Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı   2018- ….

DOÇENT

PROFESÖR

ESERLER

Kitaplar

Coşkun Onan B. 2018.    “Jean Dubuffet’yi Anlamak: Praksistik Bir Perspektif” ,“Understanding Jean Dubuffet: A Praxistic Perspective-Chapitre 8”. Première de couverture à faire online. Les nouveaux aspects de la francophonie à Bursa II: Langues & Cultures. Editör: Prof. Dr Ayla Gökmen

ISBN 978-613-8-44059-8

Makaleler

Uluslararası hakemli dergilerde yayınlanan makaleler (SCI & SSCI & Arts and Humanities)

• Coskun Onan B. 2015, “The Reflectivity in Practise Teaching of Visual Arts”, The Anthropologist. International Journal of Contemporary and Applied Studies of Man. (SSCI index-WOS) Vol.20, issue 1.2, p. 140-148

Uluslararası diğer hakemli dergilerde yayınlanan makaleler

• Coskun Onan B. 2016, “Questioning Various Effects of Centenarian Dynamics on Art and Spaces”, International Journal of Social Relevance & Concern, 4 (10), p. 11-19.
  • Coskun Onan B. 2015, “The Postmodernist Influences on Educational Progresses in Art Education: An Analytical Research” International Journal of Intedisciplinary Educational Studies. Vol.7, Issue:4, Commonground Publishing.
  • Coşkun Onan B., 2013, “Necessity of a Dictionary of Contemporary Art in Theory and Practice Concerning Art Education” Procedia- Social and Behaviour Sciences, Vol. 106, p. 1890-1899.
  • Coşkun Onan B., 2011, “Space As A Concept: From Ancient Greek To Today”, The International Journal of The Arts in Society, Volume 6 Issue 1. Commonground Publishing.
  • Erim G., Gültekin M., Karakuyu M., Coşkun Onan B., “The Opinions of the Secondary School Teachers of Visual Arts on the Curriculum”, AJESI, Anadolu Journal of Educational Sciences International, Art Education, Special Issue, pp.198, 2015.

Ulusal hakemli dergilerde yayınlanan makaleler (ULAKBİM ve Dergipark)

• Coşkun Onan B., 2017, “Lisans Düzeyi Resim Öğretiminde Çağdaş Sanat Kuramına Yer Vermek Bir Olgubilim Çalışması”, Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi (Ulakbim), S.17 (2)
  • Coşkun Onan B., 2017, “Çağdaş Sanat Eğitimi Kuramcilari Bağlaminda Sanat Eğitiminde Yeni Eğilimler ve Çeşitli Uygulama Önerileri”, Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi (Ulakbim), S.17 (1).
  • Coşkun Onan B., 2017, “Postmodern Sanatta Nesne Ve Mekan Bağlamı:  İki Türk Kadın Sanatçı”, Atatürk üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Dergisi (Ulakbim), S.38.
  • Coşkun Onan B., 2012, “Resim-İş Öğretmen Adaylarının Bir Çağdaş Sanat Eleştirisi Yöntemi Olan Post-Yapısal Eleştiri Öğretimi İçin Hazır Bulunuşluk Düzeylerinin Değerlendirilmesi “, Atatürk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi. 2012 Temmuz Sayısı.
  • Coşkun Onan B., 2011, “Çağdaş Türk Sanatında Bir Kadın Sanatçı: Hale Tenger”, İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Sanat ve Tasarım Dergisi, Vol:1 (Özel Sayı), s.179-190.

Bildiriler

Uluslararası bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında (Proceedings) basılan bildiriler

• Coşkun Onan B. 2018, “Disiplinlerarası İçeriğin Fenomenolojisi: Çağdaş Sanat Dersi”, V. International Eurasian Educational Research Congress (International EJER 2018 Congress), 2-5 Mayıs 2018, Akdeniz Üniversitesi, Antalya, Türkiye

• Peker, H., Bulunuz,M. Onan-Coşkun, B. Bulunuz, N. (2018) “Klinik danişmanlik modeli ile bir sInIf öğretmeni adayini fen öğretimine hazirlama süreci ve paydaşlarin roller” Uluslararası Necatibey Eğitim ve Sosyal Bilimler Araştırmaları Kongresi (UNESAK 2018), 26-28 Ekim 2018, Balıkesir/Türkiye. [Tam Metin yayınlanan bildiri]
  • Soylu, İ, Çoşkun-Onan, B. & Bulunuz, M. 2018. “Gürültüden Kirlenmiş bir Okul: Çocuk Resimlerinin Göstergebilimsel Analizi”. Uluslararasi Güvenli Okullar, Çalışan Sağliği ve İş Güvenliği Sempozyumu, 3-4 Mayıs 2018, Bolu-Türkiye. [Poster]
  • Bulunuz,M., Coşkun-Onan,B., Akbayrak, N. & Öztürk, H. 2017. “Fenomenolojik Bir Yaklaşımla Okul Kültüründe Gürültü Olgusu” VII. Uluslararası Eğitim Araştırmaları Kongresi (7th İnternational Congress of Research in Education). 27-29 Nisan 2017, Çanakkale- Türkiye.
  • Bulunuz,N., Coşkun-Onan, B., Bulunuz,M. & Soylu,İ 2018. “Öğretmenlerin Gürültü Hassasiyeti Ve Okulda Kirliliği Önleme Çabaları”  V. International Eurasian Educational Research Congress (International EJER 2018 Congress), 2-5 Mayıs 2018, Akdeniz Üniversitesi, Antalya, Türkiye.  
  • Alp, G.  Bulunuz, N.  Çoşkun-Onan,B. & Bulunuz, M. 2018. “Okulumun Gürültü Haritası” VIII. Uluslararası Eğitim Araştırmaları Kongresi (ULEAD)(8th İnternational Congress of Research in Education). 09-11 Mayıs 2018, Manisa- Türkiye.
  • Bulunuz, M., Coşkun-Onan,B., Sungurtekin Ş. & Kelmendi, J. 2018. Temel "Eğitimde Gürültü Kirliliği Farkındalığına Yönelik Bir Yaratıcı Drama Uygulaması: Birbiri İçine Geçmiş Tekli Durum Çalışması", I. Uluslararası Temel Eğitim Kongresi UTEK, Bursa/TÜRKİYE.
  • Bulunuz M., C. Onan B., Kelmendi J. 2017, Okulda Gürültü Kirliliği Probleminin Çözümü Konusunda Okul Müdürlerinin Öğretimsel Liderlik Nitelikleri ve Davranışlarının Değerlendirilmesi: Örnek Olay Çalışması. EYFOR-2017.

• Erim G., Gültekin M., Coşkun Onan B., Gürkan Şenyavaş T., Yürekten A., 2017, Serendipity, Similarity and Mediation in Basic Design”, InSea WORLD CONGRESS  Daegu/G. KORE.
  • Coşkun Onan B., 2017,Resim Sanatında Gölge Yoluyla İmgesel Anlatım: Kuramsal Bir Çözümleme”, II. Uluslararası Felsefe, Eğitim, Sanat ve Bilim Tarihi Sempozyumu FESBT, Muğla/TURKEY.
  • Coşkun Onan B., 2014, “Görsel Sanatlar Dersinde Yansıtıcı Düşünme ve Yansıtıcı Öğretim: Bir Durum Çalışması”. EJERCONGRESS2014,  I st EURASIAN EDUCATIONAL RESEARCH CONGRESS, İstanbul/TURKEY.
  • Erim G., Gültekin M., Karakuyu M., Coşkun Onan B., 2014, “The Opinions of the Secondary School Teachers of Visual Arts on the Curriculum” ANADOLU ULUSLARARASI SANAT EĞITIMI SEMPOZYUMU- ISAE2014, Eskişehir/TURKEY.
  • Coşkun Onan B., 2013, “Phenomenological Approach to Painting Teaching in Contemporary Art Education.”. THE FIFTH INTERNATIONAL CONGRESS OF EDUCATIONAL RESEARCHES, Çanakkale/TURKEY.
  • Coşkun Onan B. 2013, “The Effects of Postmodernist Perspectives on Arts Education in the Context of Education Situations Formation: A Philosophical Discussion”. The Eight International Conference on Interdisciplinary Social Sciences-Prgue/CZECH REBUCLIC.
  • Coşkun Onan B., 2013, “Çağdaş Sanat Eğitimcileri Bağlamında Sanat Eğitiminin Yeni Hedefleri”. INTERNATIONAL Symposıum, NEW ISSUES ON TEACHER EDUCATION -ISNITE2013, Ankara/TURKEY
  • Coşkun Onan B., 2013, “Kuram ve Uygulamada Çağdaş Sanat Sözlüğünün Sanat Eğitimi Bağlamında Gerekliliği” International Conference on New Horizons in Education, INTE2013.-Roma/ITALY.
  • Coşkun Onan B., 2011, “The Object-Space Relationship in The Art of The 20th Century” InSea WORLD CONGRESS, Budapest/HUNGARY.
  • Coşkun Onan B., 2011, “Object and Space Relation in Turkish Contemporary Art Via Examination of Works Two Turkish Artists”, InSea WORLD CONGRESS, Budapest/HUNGARY.
  • Coşkun Onan B., 2011, “Epikürizm Felsefesi ve Sanat Kuramları İlişkisi”, Selçuk Üniversitesi I. ULUSLARARASI GÜZEL SANATLAR SEMPOZYUMU, Konya/TURKEY.
  • Coşkun Onan B., 2011, “Çağdaş Türk Sanatında Bir Kadın Sanatçı: Hale Tenger”, İnönü Üniversitesi WOMAN2011, 4. Uluslararası Bir Bilim Kategorisi Olarak Kadın Sempozyumu. Malatya/TURKEY. (Tam metin yayınlanan bildiri)
  • Coşkun Onan B., 2011, “Space As a Concept: From Ancient Greek To Today”.  THE SIXTH INTERNATIONAL CONFERENCES OF THE ARTS IN SOCIETY, Berlin/GERMANY.
  • Erim G., Coşkun Onan B., 2014, Lisans Düzeyi Sanat Eğitimi Desen Dersi Uygulamalarında Gölgenin İmgesel Kullanımı: Bir Olgubilim Çalışması”,  Çukurova Üniversitesi I. Uluslararası Sanat Araştırmaları Sempozyumu. Adana/TURKEY.

Ulusal bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında basılan bildiriler

• Coşkun Onan B., 2013, “Çağdaş Sanat Eğitimcileri Bağlamında Sanat Eğitiminin Yeni Hedefleri”, Uludağ Üniversitesi III. ARGE Günleri
  • Coşkun Onan B., “Görsel Sanatlar Dersi Öğretmenlik Uygulamalarında Yansıtıcı Düşünme ve Yansıtıcı Öğretim: Bir Durum Çalışması”, Uludağ Üniversitesi IV. ARGE Günleri, 2014, Bursa/TURKEY.
  • Coşkun Onan B., “Kuram Ve Uygulamada Çağdaş Sanat Sözlüğünün Sanat Eğitimi Bağlamında Gerekliliği” Uludağ Üniversitesi IV. ARGE Günleri, 2014, Bursa/TURKEY.
  • Şahiner Bilhan D., Coşkun Onan B., “Ayakkabılar Desen Yarışması”, Uludağ Üniversitesi IV. ARGE Günleri, 2014, Bursa/TURKEY.

Projeler

• Nitel Araştırma Desenleme ve Veri Analizi Uzmanı (Hizmet Alımı)

1001-Okulda Gürültü Kirliliği: Nedenleri, Etkileri ve Kontrol Edilmesi, Yürütücü: Mızrap Bulunuz. Proje No. 114K738

• Araştırmacı

Çağdaş Sanat Öğretiminde Disiplinlerarasılık: Bir Olgubilim Çalışması, Anadolu Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projesi-BAP (Doktora Tez Projesi) Kapanış Haziran 2016.

• Araştırmacı-Kısa süreli

Türk Resim Sanatı Konulu Çocuk Kitabı Hazırlama Sürecine İlişkin Bir Çalışma. Anadolu Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projesi . (2012-2013 bahar dönemi-Dönemlik katılım)

Verdiği Dersler

Akademik Yıl

Dönem

Dersin Adı

Haftalık Saati

Öğrenci Sayısı

T

U

2017-2018

İlkbahar

Çağdaş Sanat

3

-

54

Resim öğretiminde deneysel teknikler (enstitü)

2

-

1

Seçmeli Sanat Atölye II(Resim)

2

2

9

Seçmeli Sanat Atölye VI(Resim)

2

2

4

2018-2019

Güz

Batı Sanatı Tarihi

3

-

54

Seçmeli Sanat Atölye I (Resim)

2

2

11

Çağdaş Sanat Yaklaşımları (enstitü)

2

-

1

Nitel Araştırma Yöntemleri (enstitü)

2

-

12

İlkbahar

Çağdaş Sanat

3

-

54

Resim öğretiminde deneysel teknikler (enstitü)

2

-

1

Seçmeli Sanat Atölye II(Resim)

2

2

9

Atıflar

Yönetilen Tezler

Hanife Peker, 2018, Öğretmen Yetiştirme Modeli Olan Klinik Danışmanlık Modelinin Bir Sınıf Öğretmeni Adayının Fen Bilimleri Öğretiminde Nasıl Uygulandığının Betimlenmesi, YÜKSEK LİSANS TEZİ. Fen Bilgisi Öğretmenliği Anabilim Dalı. İKİNCİ DANIŞMANLIK.

Konferanslar

Konferans. Coşkun Onan Berna, 2018-Ocak, Çağdaş Sanatta Disiplinlerarasılık: Konu, Malzeme, Sanatçı ve Sergileme”. Felsefe Konferansları Serisi: IV. Konferans. Bursa, Türkiye.

Konferans. Coşkun Onan Berna, 2014-Temmuz. "Türk Sanatında 1950-1980 yılları arasında Soyut Sanat Hareketleri" Uluslararası Bodrum Sanat Çalıştayı Konferans Programı, Muğla, Türkiye.

Sanatsal Etkinlikler

Kişisel Sergiler

• “Kişisel Sergi”, 12 Mayıs 2003, Bursa Büyükşehir Kütüphanesi Sergi Salonu. BURSA.
  • “Başka Biçimler” 8-25 Mart 2011 Uludağ Üniversitesi Rektörlük Sanat Galerisi. Bursa/TÜRKİYE.

Bienal ve Uluslararası Sergi Katılımları

• ARTANKARA-III” Uluslararası Sanat Fuarı, “MST/Mekan Sanatı Topluluğu”, ATO CONGRESIUM Kongre ve Sergi Sarayı, Mart-2017, Ankara/TÜRKİYE.
  • “III. Bodrum Bienali”, Uluslararası Sanat Etkinliği, 2017, Bodrum (Muğla)/TÜRKİYE.
  • “ROOT.01” KÖK01, Uluslararası Karma Sergi, Roma, 2017, Bari/İTALYA
  • “Bursa Sanatçıları Roma Sergisi”, Roma Büyükelçiliği Sanat Galerisi, 2016, Roma/ITALYA
  • “ARTANKARA-II” Uluslararası Sanat Fuarı, ATO CONGRESIUM Kongre ve Sergi Sarayı, Mart-2016, Ankara/TÜRKİYE.
  • “Uluslararası Bodrum Sanat Çalıştayı” Davetli Sanatçı Katılımı, Temmuz 2014, Bodrum(Muğla)/TÜRKİYE.
  • “II. Uluslararası İzmir Sanat Bienali” “Sınırsızlık” Mayıs, 2015, İzmir/TÜRKİYE
  • “Vernıce Art Faır” Vernice Sanat ve Antika Fuarı Uluslararası Karma Sanat Etkinliğine Eserle Katılım, Mart  2015, Forli/İTALYA.
  • “Art Educators’ Oto-Portraits”, 19-25 May 2014,. InSea Art Educators Week Art Exibitions, Dünya Uluslararası Sanat Eğitimi Haftası Karma Sanat Etkinliği- Online Kataloglu.

Karma Sergilerden Seçmeler

• “Kadın ve Umut”, Bursalı Kadın Sanatçılar Karma Sergisi, BAOB, 2017, Bursa/TÜRKİYE
  • “Size Bursa’yı Getirdim”, Bursa Şiirleri Temelinde Bursalı Sanatçılar Karma Sergisi, BKTSV, Kültürpark Sanat Galerisi, 2017, Bursa/TÜRKİYE.
  • “Gılgamış” Karma Sergi, Podyum Park Fuaye Alanı, Nisan 2016, Bursa/TÜRKİYE.
  • “Gılgamış” Karma Sergi, Yeşilova Höyüğü Kazı Alanı Müzesi Sergi Alanı, 2016, İzmir/TÜRKİYE.
  • “40” Uludağ Üniversitesi Öğretim Elemanları Karma Sergisi, Nazım Hikmet Kültür Merkezi Sanat Galerisi, Mayıs 2016, Bursa/TÜRKİYE.
  • “Gelenek” temalı I. Uluslararası Mail Art Bienali Namık Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Galerisi, 2016, Tekirdağ/TÜRKİYE.
  • “Engravist” Uluslararası İstanbul Gravürleri Sergisi, Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Sanat Galerisi, Jürili sergi katılımı, 2015, İstanbul/TÜRKİYE.
  • “Farklı ve Birlikte III”- Karma Sanat Etkinliği,  Yurtiçi Kataloglu ve Jürili Sergiye Eserle Katılım,  Dumlupınar Üniversitesi 2015, Kütahya/TÜRKİYE
  • Çağdaş Sanatlar Sergisi, Niğde Üniversitesi, Yurtiçi Karma Sergiye Eserle Katılım 2015, NİĞDE.
  • “III. Geleneksel Ve Kültürel Değerlerimiz Sempozyumu”, Jürili Karma Sergi Katılımı 13-14 Kasım 2014, Akdeniz Üniversitesi, Antalya/TÜRKİYE.
  • GÖRSED- Jürili Karma Sergi Katılımı 24 Kasım 2014, (Görsel Sanatlar Eğitimcileri Derneği) Erzincan Üniversitesi Öğretmenler Günü, ERZİNCAN.
  • “Ayakkabılar” Desen Yarışması Sergisi Afiş Tasarımı 2014, Bursa/TÜRKİYE.
  • “Ayakkabılar” Desen Yarışması Sergisi Davetiye Tasarımı 2014, Bursa/TÜRKİYE.
  • “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Sergisi”, 29 Ekim 2013, Uludağ Üniversitesi Öğretim Elemanları Karma Sergisi, Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Sanat Galerisi, Görükle Kampüsü/BURSA.
  • GÖRSED- 24 Kasım Öğretmenler Günü Karma Sergisi, 25 Kasım 2013, Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi KÜTAHYA.
  • “Mavi”, Tayyare Kültür Merkezi Cemal Nadir Sanat Galerisi, 2017, Bursa/TÜRKİYE.
  • “Su”, Tayyare Kültür Merkezi Cemal Nadir Sanat Galerisi, 2017, Bursa/TÜRKİYE.
  • “Iyi Dileklerim”, Akeramos Sanat Galerisi, Yılbaşı Özel Sergisi, 2017, Bursa/TÜRKİYE
  • Akdeniz Üniversitesi “IV. Uluslararası Kültür Sanat Etkinlikleri ve Yöresel Ürünler Sempozyumu” Karma Sergisi, 2016, Antalya/TÜRKİYE

Koordinatörlükler

• “Sanata Dönüşüm/Vardiya 19” Enerji Müzesi Sanat Eğitimi Etkinliği Koordinatörlüğü. 2016, Bursa/TÜRKİYE.
  • “Altı Düşünen Heykel” öğrenci sergisi koordinatörlüğü, Altı Şapkalı Düşünme Tekniği temelinde, Uludağ Üniversitesi Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Sanat Galerisi, 2017, Bursa/TÜRKİYE.
  • “40” Uludağ Üniversitesi Öğretim Elemanları Karma Sergisi, sergi düzenleme kurulu üyeliği, Nazım Hikmet Kültür Merkezi Sanat Galerisi, Mayıs 2016, Bursa/TÜRKİYE
  • “Gılgamış” temalı karma sergi, düzenleme kurulu üyeliği, Podyum Park Fuaye Alanı, Nisan 2016, Bursa/TÜRKİYE.
  • “Gılgamış” temalı karma sergi, düzenleme kurulu üyeliği, Yeşilova Höyüğü Kazı Alanı Müzesi Sergi Alanı, 2016, İzmir/TÜRKİYE.
  • “Yazıdan İmgeye” Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı III. Sınıf Öğrencileri Karma Sergisi Koordinatörlüğü, Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Sanat Galerisi Kasım 2014.
  • “Ayakkabılar”  Desen Yarışması ve Sergisi Koordinatörlüğü.Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatalar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Aanabilim Dalı 2013-2014 Öğretim yılı desen dersi öğrencileri, 28 Nisan 2014.
  • “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resim Sergisi” Uludağ Üniversitesi Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Elemanları Karma Resim Sergisi, 1 Kasım 2013, Sergi Koordinatörlüğü.
  • “Seksenlerde Ne Giysem” Workshop koordinatörlüğü, Bursa Kent Müzesi 10. Sokak Oyunları Şenliği. Bursa/TÜRKİYE.
  • “24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlaması Sanat Etkinliği”, Öğrenci Resim Sergisi Koordinatörlüğü, Kasım 2015, Uludağ Üniversitesi Mete Cengiz Kültür Merkezi Sanat Galerisi.

Sanatsal Etkinliklerde Jürilikler

• “Barış Dolu Dünyada Mutlu Yaşar Çocuklar”, Sınav Koleji Uluslararası Resim Yarışması Jüri Üyeliği, 2015, Bursa/TÜRKİYE.
  • “Hayvan Sevigisi ve Veteriner Hekimlik” Bursa Veteriner Hekimler Odası resim yarışması jüri üyeliği, Bursa/TÜRKİYE.
  • “Dünya Su Günü” konulu Chassis Break Resim Yarışması jüri üyeliği, 2016, Bursa/TÜRKİYE.
  • "Oyun Sokağı" Eker-Meydan Resim Yarışması Yarışma Jüri Üyeliği, 2015, Bursa/TÜRKİYE.
  • “İsmindeki Müzeyi Keşfet”, Bursa Kent Müzesi Resim Yarışması (Ilköğretim) Koordinatörlük ve Jüriliği, 2017, Bursa/TÜRKİYE.

Anasayfaya Dön

İçerik Ekleme Tarihi : [07-Eki-2019]

İçerik Görüntüleme : [338]