Doç.Dr. Rasim Erol DEMİRBATIR

ÖZGEÇMİŞ

ÜNVANI, ADI-SOYADI: Doç.Dr.Rasim Erol DEMİRBATIR
İLETİŞİM BİLGİLERİ (redemir@uludag.edu.tr)

EĞİTİM DURUMU
LİSANS Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü-1990
YÜKSEK LİSANS Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü-1993
DOKTORA Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü-1998
DR.ÖĞRT. ÜYESİ Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi GSE Bölümü Müzik Eğitimi AD-2001
DOÇENT Güzel Sanatlar Eğitimi/Müzik Eğitimi Alanı-2017
PROFESÖR 

ESERLER
  Kitaplar
“Music Curriculum At Iptidai Schools (Primary Schools) In Ottoman Period In 1330 (1911/1912)”, Ömer Düzbakar/R.Erol Demirbatır, The Science And Education At the Beginning Of The 21. Century In Turkey, St. Kliment Ohridski University Press, Pace:1059-1071, Sofya, Bulgaristan.
“Güzel Sanatlar Ve Spor Liseleri Müzik Alanı Müziksel İşitme Okuma Ve Yazma 9” ders kitabı. Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulunun 16.07.2010 gün ve 4881 sayılı yazısı ile eğitim aracı olarak kabul edilmiş ve Yayımlar Dairesi Başkanlığı tarafından basılmıştır. Editör: Yrd.Doç.Dr.Erol Demirbatır.    ISBN 978-975-11-3453-0. (Editör)

Makaleler
1.“U.Ü. Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü Öğrencilerinin Bölüme Girişteki Müziksel Başarılarıyla Birinci Yıl Sonundaki Müziksel Başarılarının Karşılaştırılarak İncelenmesi”, U.Ü. Eğitim Fakültesi Dergisi, Cilt X, Sayı 1, Bursa, 1995.

2.“Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü 1994-1995 Öğretim Yılı Giriş Yetenek Sınavına Katılan Aday Öğrencilerin Belli Özellik ve Görüşlerinin Değerlendirilmesi”, U.Ü. Eğitim Fakültesi Dergisi, Cilt X, Sayı 1, Bursa, 1995.

3.“Müzik-Dil Bağlamı”, PAN (Yurt Dışı, İngilizce-Türkçe Dergi), Sayı 16, K.K.T.C., 1995.

4.“Türkiye'deki Eğitim Fakülteleri Müzik Eğitimi Bölümlerinde Viyolonsel Eğitimine Genel Bakış”, Orkestra Aylık Müzik Dergisi, Sayı 269, İstanbul, 1996.

5. “Müzik Eğitiminde Program Geliştirme”, Filarmoni Sanat Dergisi, Mayıs sayısı, Ankara, 1996.

6.“Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü 1995-1996 Öğretim Yılı Giriş Yetenek Sınavına Katılan Öğrenci Adaylarının Başlıca Özellik Ve Görüşlerinin Değerlendirilmesi”,U.Ü. Eğitim Fakültesi Dergisi, Cilt: XII, Sayı:1, Bursa, 1999.

7.“Eğitim Fakülteleri Müzik Eğitimi Bölümlerinde Viyolonsel Eğitiminin Genel Durumu”, U.Ü. Eğitim Fakültesi Dergisi, Cilt: XII, Sayı:1, Bursa, 1999.

8. “Müzik Alanı  Yüksek Lisans, Doktora Ve Sanatta Yeterlik Tez    Bibliyografyası”, U.Ü.Eğitim Fakültesi Dergisi, cilt:XIV, Sayı:1, 2001.

9. “Yaylı Çalgılar Yüksek Lisans, Doktora Ve Sanatta Yeterlik Tez Bibliyografyası”, U.Ü.Eğitim Fakültesi Dergisi, cilt:XIV, Sayı:1, 2001.

10. “U.Ü.E.F. Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı 2001-2002 Öğretim Yılı Giriş Yetenek Sınavında Uygulanan Müziksel İşitme Test Sınavının Değerlendirilmesi”, U.Ü.Eğitim Fakültesi Dergisi, Cilt: XVII, Sayı:1, Bursa, 2004. ISSN 1301-3416

11. “Türkiye’de Askeri Bandoculuk Eğitimi”, U.Ü. Eğitim Fakültesi Dergisi, Cilt: XVIII, Sayı:1, Bursa, 2005. ISSN 1301-3416.

12. “Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrasının Bursa’nın Sanatsal-Kültürel Yaşamına Katkıları”, U.Ü. Eğitim Fakültesi Dergisi, Cilt: XIX, Sayı:1, Bursa, 2006. ISSN 1301-3416

13. “Cumhuriyet Döneminde Yetişen Solist Piyanistlerimizin Piyano Eğitimi Üzerine Görüşlerine İlişkin Bir Araştırma”, (Elif Kodak ile), U.Ü. Eğitim Fakültesi Dergisi, Cilt: XXI, Sayı: 1, Bursa, 2008.                   ISSN 1301-3416.

14. “Müzik Öğretmeni Yetiştiren Kurumlarda Türk Halk Müziği Kaynaklı Piyano Eserlerinin Piyano Eğitiminde Uygulanabilirliği Üzerine Bir Araştırma” (Hamit Yokuş ile), U.Ü. Eğitim Fakültesi Dergisi,  Cilt: XXII, Sayı: 2, Sayfa:515, Bursa, 2009.  ISSN 1301 – 3416.

15.  “Armoni Kitaplarındaki Bas Şifrelerinin Karşılaştırmalı Analizi” (Doruk Engür ile), GÜ Gazi Eğitim Fakültesi Dergisi, Cilt: 31, Sayı: 1, Sayfa: 89-114, Ankara, 2011. ISBN 1301-9058.

16. “Undergraduate Music Students’ Depression, Anxiety and Stres Levels: A Study from Turkey”, Procedia Social and Behavioral Sciences, sciencedirect.com, Vol.46, Pg.2995-2999, 2012, ISSN: 1877-0428, Doi:10.1016/sbspro.2012.05.603

17.  “Is The Healing Force Of Music Far Away From The Undergraduate Music Education Students?” (Nazan Bilgel, Nuran Bayram ile), International Journal of Academic Research in Business and Social Sciences, Vol. 2, No. 1, Pg.341-354 , 2012, ISSN: 2222-6990.

18.  “Flütün Tarihsel Gelişimi ve Romantik Dönem Özelliklerinin Flüt Eserlerine Yansıması”, (Ajda Şenol ile), UÜ Eğitim Fakültesi Dergisi, Cilt: 24, Sayı: 2, Sayfa: 581-605, Bursa, 2012. ISSN 1301-3416.

19.“Müzik Öğretmenliği Programları Kapsamında Özel Yetenek Sınavlarının Karşılaştırılarak İncelenmesi”, (Pelin Aşkın Kumova ile), GÜ Gazi Eğitim Fakültesi Dergisi (GEFAD/GUJGEF), Cilt: 32, Sayı: 1,
Sayfa: 103-127, Ankara, 2011. ISBN 1301-9058.

20. “ The Psychological Well-Being, Happiness and Life Satisfaction of Music Students”, Psychology 2013. Vol.4, No.11A, 16-24 Published Online November 2013 in SciRes (http://www.scirp.org/journal/psych),  Erol Demirbatır, Ayhan Helvacı, Nilüfer Yılmaz, Gülnihal Gül, Ajda Senol, Nazan Bilgel.  http://dx.doi.org/10.4236/psych.2013.411A004.

21. “Zeybek Müziklerinin Viyolonsel Eğitiminde Kullanılabilirliğine İlişkin Görüşlerin Değerlendirilmesi”, (Osman Önder ile), Süleymen Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Hakemli Dergisi, (ART-E), Mayıs-Haziran’14, Cilt:7, Sayı:13, ISSN 1308-2698.

22.“The Evaluation Of Music Education Doctoral Program In Terms Of Content And Application Within The Scope Of Uludag University Sample”, European Journal of Social Sciences Education and Research (EUSER), Vol.1, No.3, September 2014, ISSN 2312-8429.

23. “Relationships Between Psychological Well-Being, Happiness, and Educational Satisfaction in a Group of University Music Students”, Educational Research and Reviews (ERR), Vol.10(15), pp. 2198-2206, No.15, 10 August 2015, ISSN 1990-3839. Doi: 10.5897/ERR2015.2375.

24. “J. S. Bach’ın Bwv 881 Fa Minör Prelüd Ve Fügünün Analizi Ve Eğitsel Açıdan Öneriler”, (Nilüfer Özer ile), Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Hakemli Dergisi, (ART-E), Aralık 2017, Cilt:7, Sayı:13, ISSN 1308-2698.

25. “Klasik Gitar İçin Yazılmış Başlangıç Metotlarının Karşılaştırılarak İncelenmesi”, (Murat Aydoğan ile), Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyal Bilimler Dergisi (UÜFEFSBD), ISSN 1302-2423, Ocak 2018.

26. “The Effect of the Tuning System and Instrument Variables on Modal Dictation Performance”, (Hatice Çeliktaş, Doruk Engür ile), Journal of Education and Training Studies (JETS),  (ISSN: 2324-805X; E-ISSN: 2324-8068), Ocak 2018.

27. “Academicians’ Burnout, Vigor and Occupational Satisfactions in the Department of Fine Arts Education: A Sample of Uludag University”, (Doruk Engür ile), Journal of Education and Training Studies Vol. 6, No. 7; July 2018 ISSN 2324-805X   E-ISSN 2324-8068, doi:10.11114/jets.v6i7.3219, Haziran, 2018.

Bildiriler
1. “Anadolu Güzel Sanatlar Liselerinde Viyolonsel Eğitimi, Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri”, Bildiri, I. Ulusal Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Sempozyumu, Uludağ Üniversitesi, Bursa, 1996.

2.  “Türkiye'deki Eğitim Fakülteleri Müzik Eğitimi Bölümlerinde Viyolonsel Eğitimi-Karşılaşılan Sorunlar ve Öneriler”, Bildiri, Müzik Eğitimi Sempozyumu'97, Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Bolu, 1997.

3.  “Müzik Öğretmeni Yetiştiren Kurumlarda İlgililerin Viyolonsel Eğitimine İlişkin Görüşleri ve Öneriler”, Bildiri, Öğretmen Eğitiminde Çağdaş Yaklaşımlar Sempozyumu, Dokuz Eylül Üniversitesi, (Uluslararası Sempozyum), İzmir, 1999.

4.  “Müzik Eğitimi Bölümlerinde Viyolonsel Eğitiminde Karşılaşılan Sorunlar, İlgililerin Viyolonsel Eğitiminin Geliştirilmesine Yönelik Görüş ve Önerileri”, Bildiri, I. Ulusal Sanat Eğitimi ve Sorunları Sempozyumu Bildiriler, Onsekiz Mart Üniversitesi, Çanakkale, 1999.

5. “Müzik Eğitimcisi yetiştiren Kurumlarda Viyolonsel Eğitiminin Yeri, Önemi, Karşılaşılan Sorunlar ve Öneriler”, Bildiri, 6. İstanbul Türk Müziği Günleri – Türk Müziği Ve Onun Temel Öğesi Müzik Öğretmeni Sempozyumu, Türk Müziği Dernek ve Vakıfları Dayanışma Konseyi,  İstanbul, 1999.

6. “Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı ve Giriş Yetenek Sınavları”, Bildiri. Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Avrupa’da Ve Türk Cumhuriyetleri’nde Müzik Kültürü Ve Eğitimi Kongresi,  (Uluslararası Kongre) Ankara,  2002.

7.  “Silahlı Kuvvetler Bando Okulları Komutanlığı Bando Astsubay Hazırlama Okulu’nda Uygulanan Eğitim Sistemi Ve Yaylı Çalgılar Eğitimi Denemeleri”, Bildiri, Cumhuriyet Döneminde Askeri Müzik Ve Gelişimi Sempozyumu, Bilkent Üniversitesi, Ankara, 23-25 Ekim 2003.

8. “Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı, Uygulanan Eğitim Sistemi Ve 2003 Yılı Giriş Yetenek Test Sınavının Değerlendirilmesi”, Bildiri, 1924-2004 Musıki Muallim Mektebinden Günümüze Müzik Öğretmeni Yetiştirme Sempozyumu,  Süleyman Demirel Üniversitesi, Burdur, 07-10 Nisan 2004. 

9. “An Overall Look At The Sense Of Contemporary Music Teacher Training In Turkey”, İngilizce Konferans Bildirisi, Art Education In 21st Century Internationally Science Conference, Academy Of Music, Dance  And Fine Arts, Plovdiv/BULGARİSTAN, 2004.

10. “Müzik öğretmenliği Eğitimi Kapsamında Viyolonsel Eğitiminde Geleneksel Müziklerimizin Kullanımına İlişkin Durum”, Bildiri, Genel Müzik Eğitiminde Geleneksel Müziklerimiz Sempozyumu, Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Van, 04-06 Mayıs 2005.

11. “Toplam Kalite Yönetimi Işığında Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı”, Bildiri, I. İstanbul Müzik Öğretmenleri Sempozyumu, www.muzikcisem.org, İstanbul, 05-07 Eylül 2005.

12. “Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dalı Öğrencilerinin Müzik Derslerine İlişkin Görüş Ve Beklentilerinin Değerlendirilmesi”, Bildiri (Dr.Ayhan Helvacı ile), Ulusal Müzik Eğitimi Sempozyumu, Pamukkale Üniversitesi, Denizli, 26-28 Nisan 2006.  

13.  “Bulgaristan Plovdiv Müzik, Dans ve Güzel Sanatlar Akademisinde Müzik Öğretmenliği Eğitimine Genel Bakış”, Bildiri, (Öğr.Gör.Nilüfer Yılmaz ile), 21.Yüzyılın Başında İnsan, Toplum, Kültürlerarası Diyalog Ve Eğitim Kongresi,  (Human Beings, Society, Intercultural Dialogue and Education At The Beginning  Of The 21. Century), (Uluslararası Kongre), Uludağ Üniversitesi, Bursa, 08-11 Ekim 2009.

14.   “Development of Flute Works in Turkey from Turkish Republic to Present”, Bildiri, (Ajda Şenol ile), International Conference on Social Sciences, Organized by the Social Sciences Research Society , Uluslararası Kongre, İzmir, 07-08 Ekim 2011.

15.  “Güzel Sanatlar Ve Spor Liselerinde Eğitim Ve Kurumsal Yapılanmaya İlişkin Sorunlar”, Bildiri, (GSSL Öğretmeni Çağrı Şen ile), 3. Ulusal Güzel Sanatlar Eğitimi Sempozyumu, Marmara Üniversitesi, İstanbul, 16-17 Nisan 2012. www.sempozyum2012.org

16.  “Aural Training In Institutions Training Music Teachers In Turkey”, Bildiri, WCES 2013, Procedia Social and Behavioral Sciences, Uluslararası Kongre, Roma, Italya, 05-08 Şubat 2013.

17.“A comparative examination of the 2013 Musical Aptitude Test scores of music education students and their 1st academic year GPAs”, Bildiri, WCES 2015, Procedia Social and Behavioral Sciences, Uluslararası Kongre, Atina, Yunanistan, 05-07 Şubat 2015. (Hatice Çeliktaş, Doruk Engür)

18. “A study on testing reliability of 2013 Musical Aptitude Test scores conducted by Music Education Department in Uludag University”, Bildiri, WCES 2015, Procedia Social and Behavioral Sciences, Uluslararası Kongre, Atina, Yunanistan, 05-07 Şubat 2015. (Doruk Engür , Hatice Çeliktaş)

19. “Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Öğrencilerinin Müziksel İşitme/ Algılama Becerilerinin Bilgisayar Destekli Programlar Aracılığıyla Geliştirilmesi: Proje Tanıtımı”, Bildiri, VIII. Uluslararası Hisarlı Ahmet Sempozyumu, Dumlupınar Üniversitesi, Kütahya, 12-14 Mayıs 2017. (Hatice Çeliktaş, Doruk Engür)

20. “Matematiksel Kodlama Yoluyla A.Adnan Saygun’un “İnci” adlı Piyano Parçasının Geometrik Modellemesi”, Bildiri, Uluslararası Necatibey Eğitim ve Sosyal Bilimler Araştırmaları Kongresi, UNESAK 2018, Balıkesir, Türkiye, 26-28 Ekim 2018.

Projeler
.“Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Öğrencilerinin Müziksel İşitme/Algılama Becerilerinin Bilgisayar Destekli Programlar (Yazılımlar) Aracılığıyla Geliştirilmesi” Uludağ Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi, Alt Yapı Projesi. Proje No: AYP(E)-2016/18. Proje Yürütücüsü: Doç.Dr.R.Erol Demirbatır, Bursa, 2016-2017.

Yönettiği Tezler
1.  Hamit YOKUŞ. “Ülkemizde Türk Halk Müziği Kaynaklı Piyano Eserlerinin Piyano Eğitiminde Uygulanabilirliğinin Değerlendirilmesi”, Yüksek Lisans Tezi, U.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü, Bursa, 2005.
2.   Elif KODAK. “Türkiye’de Cumhuriyet Döneminde Yetişen Piyanistlerin Türk Müzik Kültürü İçindeki Yeri”, Yüksek Lisans Tezi, U.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü, Bursa, 2005.
3. Doruk ENGÜR. “Müzik Kuramcılarımızın Kaynaklar Açısından Armoni Eğitimine Katkılarının Değerlendirilmesi”, Yüksek Lisans Tezi, U.Ü. Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Bursa, 2011.
4. Pelin AŞKIN KUMOVA. “Müzik Öğretmenliği Programları Özel Yetenek Sınavlarının Değerlendirilmesi”, Yüksek Lisans Tezi, U.Ü. Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Bursa, 2011.
5. Ajda ŞENOL. “Romantik Dönem Bestecilerinin Flüt Eserleri Ve Günümüz Flüt Eğitimine Yansımaları”, Yüksek Lisans Tezi, U.Ü. Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Bursa, 2012.
6. Osman ÖNDER. “ Zeybek Müziklerinin Viyolonsel Eğitiminde Kullanılabilirliği ve Viyolonsel Eğitimine Uyarlanması”, Yüksek Lisans Tezi, U.Ü. Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Bursa, 2012.
7. Ulaş ÇABUK. “J.S.BACH Viyolonsel Süitlerinin Müzik Öğretmeni Yetiştiren Kurumlarda Viyolonsel Eğitimi Bağlamında İncelenmesi”, Yüksek Lisans Tezi, U.Ü. Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Bursa, 2017.
8. Seray ÖZER. “Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Programında Uygulanan Viyolonsel Eğitiminde Türk Eserlerinin Yerinin ve Gerekliliğinin Değerlendirilmesi”, Yüksek Lisans Tezi, U.Ü. Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Bursa, 2017.
9. Sibel KADIOĞLU. “Modern Dönem İtalyan Bestecilerinin Kontrbas Eserleri Ve Kontrbas Eğitimine Katkıları”, Yüksek Lisans Tezi, U.Ü. Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Bursa, 2018.

Sanatsal Etkinlikler
1. Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölüm Orkestrasıyla çok sayıda konser etkinliği; solo öğrenci konserleri 1988-1990.
2.   “Şan-Viyolonsel Dinletisi”, Bursa Tömer Tiyatro Salonu, Bursa, 1995.
3. “Viyolonsel, Şan, Piyano Konseri”, Bursa Devlet Güzel sanatlar Galerisi,  Bursa, 1996.
4.  Açıklamalı Viyolonsel Dinletileri, U.Ü.E.F. Müzik Eğitimi Bölümü Dinleti Salonu, Bursa, 1996.
5. “Viyolonsel Resitali”, Bursa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinde, Bursa, 1997.
6. “Viyolonsel Resitali”, Bursa Tömer Tiyatro Salonu,  Bursa, 1997.
7. “Viyolonsel Resitali”, Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Kütüphanesi, Üftade Gösteri ve Konferans Salonu, Bursa, 1999.
8. Dr. Erol DEMİRBATIR “Viyolonsel Öğrencileri Konseri”,  Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Kütüphanesi Üftade Gösteri ve Konferans Salonu, 25 Mayıs 1999, Bursa.
9.  Uludağ Kuarteti Konseri,  U.Ü. Fethiye Kültür Merkezi, 25 Haziran 1999, Bursa.
10.  “Öğretmenler Günü Kutlama Konseri”, U.Ü. Fethiye Kültür Merkezi, 24 Kasım 2000, Bursa.
11.  Viyolonsel Öğrencilerinin Konserleri, U.Ü.E.F. Müzik Eğitimi Bölümü Dinleti Salonu, Bursa, 1998- 1999-2001.
12.  Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Elemanları Yeniyıl Konseri, Bursa Büyükşehir Kütüphanesi Konser Salonu, 06 Ocak 2001, Bursa.

13. Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Elemanları Konseri, Tayyare Kültür Merkezi, 25 Şubat 2001, Bursa.

14. Yard.Doç.Dr.Erol DEMİRBATIR  “Viyolonsel Öğrencileri Konseri”, Müzik Eğitimi A.B.D. Dinleti Salonu, 21 Mayıs 2001, Bursa.

15. Yard.Doç.Dr.Erol DEMİRBATIR “Oda Müziği Grubu Öğrencileri Konseri”, Müzik Eğitimi A.B.D. Dinleti Salonu, 10 Nisan 2002, Bursa.

16. Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Elemanları Konseri, Tayyare Kültür Merkezi, 23 Mayıs 2002, Bursa.

17. Işıklar Askeri Lisesi “Kuruluş Günü Kutlamaları Konseri”, 30 Mayıs 2002, Bursa.

18. Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi 25. Kuruluş Yıldönümü Uluslararası Kongresinde Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Akademik Yaylı Çalgılar Topluluğu Konseri, U.Ü. Rektörlük Binası, 14 Nisan 2003, Bursa.

19. Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Elemanları Konseri, BUTTİM Konser Salonu, 26 Nisan 2003, Bursa.

20. Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi GSE Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Elemanları Oda Orkestrası Konseri, Selçuk Üniversitesi Beyşehir Meslek Yüksek Okulu, 18 Aralık 2003, Konya.

21. Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi GSE Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Elemanları Oda Orkestrası Konseri, Dumlupınar Üniversitesi Rektörlüğü, 10 Mart 2004, Kütahya.

22. U.Ü.E.F. Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Elemanları, Öğrencileri ve Kültür Bakanlığı Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Sanatçılarının katkılarıyla Orkestra Konseri, Solist: Erol Demirbatır/Viyolonsel, Tayyare Kültür Merkezi, 22 Mart 2004, Bursa.

23. “Uluslararası Öğretim Elemanları Konseri”, Bulgaristan Plovdiv Müzik ve Dans Akademisi-Uludağ Üniversitesi Öğretim Elemanları Ortak Konseri, Tayyare Kültür Merkezi, 26 Nisan 2004, Bursa.

24. “Alexander MEKAEV Besteleri Akşamı”, Bursa Büyükşehir Belediyesi Kütüphanesi Üftade Konser Salonu, Kuartet Konseri, 01 Mayıs 2004, Bursa.

25. Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Elemanları Konseri, Tayyare Kültür Merkezi, 02 Nisan 2005, Bursa.

26. Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Elemanları Konseri, Konak Kültür Merkezi, 26 Kasım 2005, Bursa.

27. Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Elemanları Konseri, Konak Kültür merkezi, 15 Aralık 2006, Bursa.

28.  Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı “Musiki Muallim Mektebi – 1924”  Yeni Bina Açılış Konseri, Görükle Kampusu, 30 Kasım 2007, Bursa.

29. Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Oda Müziği Sınıfları Konseri, Musiki Muallim Mektebi – 1924 Konser Salonu, 05 Aralık 2007, Bursa.

30. Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Elemanları Konseri, Nilüfer Belediyesi Uğur Mumcu Sahnesi/Basın Kültür Sarayı, 16 Nisan 2008, Bursa.

31. Balıkesir Üniversitesi SKS Müzik Topluluğu organizasyonunda, U.Ü. E.F. GSE Bölümü Müzik Eğitimi ABD Yusuf HASANOV yönetiminde Viyola Sınıfı ve Oda Orkestrası Konseri, Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi Konferans Salonu, 25 Aralık 2008, Balıkesir.

32. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde U.Ü. E.F. GSE Bölümü Müzik Eğitimi ABD Yusuf Hasanov yönetiminde Viyola Sınıfı ve Oda Orkestrası Konseri, Süleyman Demirel Konferans Salonu, 26 Aralık 2008, Çanakkale.

33. Balıkesir Burhaniye Belediye Başkanlığı 5. Uluslararası Zeytin ve Zeytinyağı Festivali kapsamında Balıkesir Oda Orkestrası Konseri, Burhaniye, 23 Ocak 2009, Balıkesir.

34. Balıkesir Üniversitesi Akademik Oda orkestrası Konseri, Salih Tozan Kültür Merkezi, 17 Nisan 2009, Balıkesir.

35. Bursa Büyükşehir Belediyesi Yerel Gündem 21 Dünya Müzik Dostları Çoksesli Korosu ve Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Oda Orkestrası Ortak Konseri,  Tayyare Kültür Merkezi,  18 Mayıs 2009, Bursa.

36. Balıkesir Üniversitesi ve Zonguldak Üniversitesi Birleşik Akademik Oda Orkestrası Konseri, Atatürk Kültür merkezi, 26 Ekim 2009, Zonguldak.

37. Balıkesir Üniversitesi Akademik Oda Orkestrası Konseri “2010 Bahar Şenliği”, Salih Tozan Kültür Merkezi, 20 Mayıs 2010, Balıkesir.

38. Balıkesir Üniversitesi Akademik Oda Orkestrası Konseri, Salih Tozan Kültür Merkezi, 18 Mayıs 2011, Balıkesir.

39. Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Akademik Oda Orkestrası Konseri, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi Süleyman Demirel Konferans Salonu, 20 Mayıs 2013, Çanakkale.

40. Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Akademik Oda Orkestrası Konseri, Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi Konferans Salonu, 21 Mayıs 2013, Balıkesir.

41. Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Akademik Oda Orkestrası Konseri, Uludağ Üniversitesi Prof.Dr.Mete Cengiz Kültür Merkezi, 31 Mayıs 2013, Bursa.

42. Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Akademik Oda Orkestrası Konseri, Uludağ Üniversitesi Prof.Dr.Mete Cengiz Kültür Merkezi, 10 Mart 2014, Bursa.

43. “Can Dostları İçin Farkındalık” Şan Resitali, Solist: Doç.Dr.Ayhan Helvacı, Piyano Eşlik:Yrd.Doç.Dr.R.Erol Demirbatır, Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi, 2 Mart 2016, Bursa.

44. “Busiad Bursa 7. Yenilikçilik ve Yaratıcılık Inovasyon Toplantısı”, Şan Resitali, Solist: Doç.Dr.Ayhan Helvacı, Piyano Eşlik:Yrd.Doç.Dr.R.Erol Demirbatır, Podyum Davet Büyük Salon, 09 Aralık 2016, Bursa.

45. “21. Uluslararası Mağusa Kültür, Sanat ve Turizm Festivali”, İpek Yolu Orkestrası Konseri, Othello Kalesi, 17 Temmuz 2017, Mağusa, KKTC.

46. “Uluslararası 3. İpek Yolu Müzik Konferansı İpek Yolu Orkestrası Konseri”, Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı, 18 Temmuz 2017, Mağusa, KKTC.

47. “7. Uluslararası EgeArt Sanat Günleri” kapsamında “EgeArt İpekyolu Orkestrası Cumhuriyet Bayramı Kutlama Konseri”, Kuşadası Kent Meydanı, 29 Ekim 2017, İzmir.

48. “UNESAK-2018 Uluslararası Necatibey Eğitim ve Sosyal Bilimler Araştırmaları Kongresi, Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalları Birleşik Akademik Oda Orkestrası Konseri, Nectibey Eğitim Fakültesi Konferans Salonu, 26 Ekim 2018, Balıkesir.

Verdiği Dersler

Ana Çalgı   (Viyolonsel)   Lisans
Eğitim Fakültesi  Yard. Çalgı (Viyolonsel)     
  Yard. Çalgı (Piyano)    
  Okul Müziği Eşliği
  Oda Müziği
  Okul Deneyimi
  Öğretmenlik Uygulaması
  Bireysel Çalgı Eğitimi I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII (Viyolonsel)
  Müzik Teorisi ve İşitme Eğitimi
  Müziksel İşitme Eğitimi
  Müziksel İşitme, Okuma ve Yazma Eğitimi
  Solfej
  Batı Müziği Teorisi ve Uygulamaları I, II
Sosyal Bilimler  Tez Yönetimi    Yüksek Lisans
Enstitüsü  Müzik Teorisi ve İşitme Eğitimi
  Müzik Teorisi ve Solfej
 Bilimsel Yenilikler
  Kaynak Tarama
  Uzmanlık Alan Dersi
          Danışmanlık