EĞİTİM BİLİMLERİ BÖLÜMÜ

Fotoğraf Albümü için tıklayınız

EĞİTİM BİLİMLERİ BÖLÜMÜ

REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK ANABİLİM DALI

Rehberlik ve Psikolojik Danışma alanında Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen yetiştirmek amacıyla kurulan Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı 1993 yılından beri bölüme öğrenci almaktadır. Ana bilim dalı bünyesinde iki profesör, üç doçent, iki yardımcı doçent, bir öğretim görevlisi ve dört araştırma görevlisi bulunmaktadır. Program başarılı bir şekilde tamamlanıp, program yeterlilikleri sağlandığında Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Alanında Lisans derecesine sahip olunur. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık alanında lisans derecesi elde edebilmek için öğrencilerin programda alması gereken zorunlu ve seçimlik derslerin (toplam 240 AKTS karşılığı) tümünü başarıyla tamamlamak ve genel ağırlıklı not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 2.00 olması gerekir.
               Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Lisans Programının amacı, rehberlik ve psikolojik danışmanlık bilgi, beceri ve tutumlarına sahip, mesleğin etik kurallarını bilen ve uygulayan, mesleğindeki gelişmeleri takip eden, araştıran, sorgulayan ve eleştirel düşünebilen, karşılaştığı problemlerle nasıl baş edeceğini bilen psikolojik danışman ve rehber öğretmenler yetiştirmektir. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Lisans Programı mezunları, resmi ve özel okullarda, Rehberlik Araştırma Merkezlerinde, dershanelerde, üniversitelerde, sosyal hizmet kurumlarında, Adalet ve Çalışma Bakanlığı´nda, işletmelerin insan kaynakları bölümlerinde psikolojik danışman olarak çalışabilmektedirler.
               Öğrenciler gerekli koşulları sağlamaları halinde ikinci bir diploma şansı sunan Çift Ana Dal programı bünyesinde Psikoloji, Okul Öncesi Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği ve Özel Eğitim bölümlerinde de eğitim alma imkânına sahiptirler. Ana Bilim Dalı bünyesinde öğrencilerin bireysel ve grup çalışmalarını yürütebilmeleri için danışma odası da bulunmaktadır. Lisans eğitimini başarı ile tamamlayan adaylar ALES sınavından geçerli not almaları ve yeterli düzeyde yabancı dil bilgisine sahip olmaları koşuluyla lisansüstü programlarında öğrenim görebilirler. Lisansüstü eğitim kapsamında Uludağ Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü bünyesinde Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı programında yüksek lisans ve doktora eğitimi de verilmektedir.
               Ana bilim dalında öğrenci ve öğretim üyelerinin işbirliği ile çalışmalarını yürüten Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Topluluğu tanıtım, oryantasyon, sosyal sorumluluk projeleri ve öğrenci etkinlikleri gibi alanlarda faaliyetlerini sürdürmektedir.

Anasayfaya Dön

İçerik Ekleme Tarihi : [07-Eki-2019]

İçerik Görüntüleme : [3.429]