FRANSIZ DİLİ EĞİTİMİ ANABİLİM DALI TANITIMI

Fotoğraf Albümü için tıklayınız

Öğretim Dili: Fransızca ve Türkçe

Öğretim süresi: 4+1

Hazırlık Programı: Var (Fransızca)

1. Anabilim Dalı Hakkında

Yabancı Diller Eğitimi Bölümü Fransızca Öğretmenliği programı, Fransızca öğretmeni ihtiyacını karşılamak için 1981 yılında Bursa Yüksek Öğretmen Okulu bünyesinde açılmıştır. 1982 yılında Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi bünyesinde yer almıştır. 1998 yılına kadar lisans programını sürdüren Anabilim Dalında 1998-1999 Eğitim-Öğretim yılından itibaren YÖK tarafından hazırlanan program uygulanmaktadır. 1990-1991 Eğitim-Öğretim yılından itibaren Zorunlu Hazırlık sınıfı uygulanmaya başlanmıştır. Her eğitim-öğretim yılı başında yapılan yeterlik sınavında başarısız olan öğrenciler, hazırlık sınıfına devam ederler ve başarılı olanlar anabilim dalındaki lisans öğrenimlerine başlayabilirler. Anabilim Dalımızda toplam 285 öğrenci kayıtlıdır. 

Anabilim Dalımızda 1 profesör, 1 doçent, 2 yardımcı doçent, 1 öğretim görevlisi, 1 yabancı uzman ve 2 araştırma görevlisi olmak üzere, toplam 8 öğretim elemanı görev yapmaktadır. Kuruluşundan bu yana Anabilim Dalımız bünyesinde en az bir yabancı uzman bulundurmaya özen göstermektedir.

Anabilim Dalımızda, Fransız Dili Eğitimi Yüksek lisans programı Sosyal Bilimler Enstitüsüne bağlı olarak 1992 yılı itibariyle eğitime başlamış ve halen Eğitim Bilimler Enstitüsü bünyesinde devam etmektedir. Anabilim Dalımızda Fransız Dili Eğitimi Doktora Programı ise 2013-2014 eğitim-öğretim yılı itibariyle öğrenci almaya başlamıştır. Halen lisansüstü programlarımızda toplam 25 öğrenci kayıtlıdır. 

2. Mezunların İş İmkânları

Anabilim dalımızdan mezun olan öğrenciler başta Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında ve dil öğrenme merkezlerinde Fransızca öğretmeni olarak çalışma olanakları bulabilmektedir. Ayrıca Bursa ve bölgesi Fransız firmalarının yoğunlukta bulunduğu ve yaklaşık olarak 100.000 kişiye istihdam sağladığından, Fransızca yabancı dil olarak ayrıca bir öneme sahiptir. Bu nedenle mezunlarımız Millî Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlar dışında ithalat-ihracat firmalarında, sanayi kuruluşlarında, tercüme bürolarında, turizm işletmelerinde, medya ve diğer kurum ve kuruluşlarda iş olanakları bulabilmektedirler.

3. Anabilim Dalımıza hizmet eden öğretim elemanları

3.1. Emekli olan veya başka kurumlara geçiş yapan elemanlarımız

Prof. Dr. Hasan Anamur

Prof. Dr. Mustafa Durak

Doç. Dr. Ertuğrul Efeoğlu

Öğr. Gör. Mesut Salı

Öğr. Gör. Şadan Tuğluk

Öğr. Gör. Nurcan Mattei

Yab. Uzm. Jean-Louis Mattei

3.2. Aramızdan ayrılan elemanlarımız

Prof. Dr. Ali Özçelebi (1943 - 2006)

Prof. Dr. Şeref Kara (1965-2017)

4. Yürütülmekte Olan Ulusal ve Uluslararası Projeler

Fransız Dili Eğitimi Anabilim Dalında yürütülmekte olan projeler mevcut değildir.

Anasayfaya Dön

İçerik Ekleme Tarihi : [07-Eki-2019]

İçerik Görüntüleme : [1.531]