Bursa Uludağ Üniversitesi Anasayfa
English

Almanca Öğretmenliği Ana Bilim Dalı

Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü Alman Dili Eğitimi Anabilim Dalı, ülkemizin Almanca öğretmeni ihtiyacını karşılamak için 1981 yılında Bursa Yüksek Öğretmen Okulu bünyesinde açılmış ve 1982 yılında Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi bünyesinde yeni yapılanma çerçevesinde yer almıştır. Anabilim Dalımızda 1998-1999 Eğitim-Öğretim yılından itibaren YÖK tarafından hazırlanan lisans programı uygulanmaktadır. 1990-1991 Eğitim-Öğretim yılından itibaren hazırlık sınıfı uygulanmaya başlanmıştır. Alman Dili Eğitimi Anabilim Dalı’ında öğrenim görmeye hak kazanan öğrencilerimiz yapılan düzey belirleme sınavı sonucu ya birinci sınıftan yada U. Ü. Yabancı Diller Yüksekokulu’nda bir yıllık hazırlık sınıfında yoğun Almanca eğitimi aldıktan sonra lisans eğitimine başlamaktadırlar. Almanca öğretmenliği alanında lisans derecesi elde edebilmek için öğrencilerin programda alması gereken zorunlu ve seçimlik derslerin (toplam 240 AKTS karşılığı) tümünü başarıyla tamamlamaları ve genel ağırlıklı not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 2.0 olması gerekmektedir.

Öğrencilerimiz Almanca öğretmenliği programının yanı sıra Eğitim Fakültesi bünyesindeki İngilizce Anabilim Dalında yan dal eğitimi de yapabilmektedirler.

Alman Dili Eğitimi Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisans programı da sunulmaktadır. Yüksek Lisans Programı hakkında ayrıntılı bilgileri U. Ü. Eğitim Bilimleri Enstitüsü web sayfası üzerinden edinilebilirsiniz.

Alman Dili Eğitimi Anabilim Dalımızda 1 Profesör,  4 Yardımcı Doçent, 5 Öğretim Görevlisi , 1 Araştırma Görevlisi ve  1 Yabancı Uyruklu  Öğretim Görevlisi olmak üzere toplam 12 Öğretim Elemanı görev yapmaktadır. Erasmus ve Secondos programı çerçevesinde 6 Alman ve 1 Avusturya üniversitesi ile öğrenci ve öğretim üyesi değişimi anlaşması, DAAD (Alman Akademik Değişim Servisi) ve Goethe Enstitüsü ile kurumsal işbirliği içerisindeyiz. Gerekli koşulları sağlayan öğrencilerimiz Erasmus ve Secondos Programı kapsamında aşağıdaki üniversitelerden birinde 1 veya 2 dönem öğrenim görebilmektedirler.

 

Ersamus / Secondos programı kapsamında işbirliği yapılan üniversiteler:

1. Universität Hamburg (Almanya)

2. Friedrich Schiller Üniversität (Jena, Almanya)

3. Technische Üniversität Dresden (Almanya)

4. Johannes Gutenberg Üniversität (Mainz, Almanya)

5. Pädagogische Hochschule (Scwäbisch-Gmünd, Almanya)

6. Universität Bielefeld (Almanya)

7. Universität Innsbruck (Avusturya) (Ersamus)

    Universität Innsbruck (Avusturya) (Secondos)

Anabilim Dalımızda bir seminer kütüphanesi , dersliklerde akıllı tahta ve projeksiyon bulunmaktadır.

 

DERSLER

Akademik Personel

Yabancı Diller Bölüm Başkanı Prof.Dr. Ayla GÖKMEN

Anabilim Dalı Başkanı Dr.Öğr.Üyesi Hikmet UYSAL

Prof.Dr. Gülten GÜLER

Doç.Dr. Yunus ALYAZ

Doç.Dr. Anastasia ŞENYILDIZ

Dr.Öğr.Üyesi Celal KUDAT

Dr.Öğr.Üyesi Hikmet UYSAL

Öğr.Gör.Dr. Arzu ORHAN

Öğr.Gör.Dr. Çiğdem BAŞAR

Öğr.Gör.Dr. Münüse YETİM

Öğr.Gör.Dr. Orhan ÖZMUT

Öğr.Gör.Dr. Yasemin CEYLAN

Araş.Gör. Emine TOK

Uludağ Üniversitesi - Eğitim Fakültesi - Görükle Merkez Kampüs 16059 Nilüfer / BURSA Mail : egitim@uludag.edu.tr