Bursa Uludağ Üniversitesi
Bursa Uludağ Üniversitesi
!-Birim Bilgisi Yok-!
ENG
Otomotiv Teknolojisi Programı

Uludağ Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Otomotiv Programı 1986-1987 eğitim öğretim yılında otomotiv sektörünün talep ve destekleri sonucunda faaliyete geçmiştir. Kuruluşundan hemen sonra Koç Holding Uludağ Üniversitesi arasındaki Üniversite-Sanayi işbirliği projesi kapsamında Tofaş A.Ş ile entegre eğitim projesi uygulamaya sokulmuştur. YÖK/DB Endüstriyel eğitim projesi kapsamında öğretim elemanı yurt dışında eğitime gönderilmiş ve okulda gerçek uygulamalı eğitim faaliyetleri döner sermaye kapsamında başlatılmıştır. 1996 - 1998 yıllarında Görükle Kampüsü`ndeki yeni hizmet binalarına taşınan program bu dönemde TOFAŞ OTO TİC. A.Ş tarafından gerek teknik alt yapı gerekse eğitim şartları açısından desteklenmiş ve modern bir ortama kavuşmuştur. Otomotiv Programına sektör desteği başta TOFAŞ A.Ş, Bosch Tic. San. A.Ş olmak üzere ve diğer kurumlarca sürdürülmektedir. Halen programda kadrolu 1 öğretim üyesi 3 öğretim görevlisi bulunmaktadır. Otomotiv Programı Laboratuvarlarında kesit araçlar ile çok sayıda çalışır durumda ve son model elektronik kontrollü motor mevcuttur. Bunun yanı sıra 1 adet akıllı sınıfta 35 kişi ve 1 adet özel laboratuvarda 20 kişi uygulamalı ders yapabilmektedir. 2007 yılında BOSCH A.Ş ile yapılan protokol kapsamında oluşturulan bir diğer laboratuvarda tüm araçlara yönelik bakım servis ve test ekipmanları kullanılmaya başlanmıştır. Otomotiv Programı uygulama atölyesinde resmi ve özel araçların bakım-servis işlemleri öğrencilerle birlikte uygulamalı olarak yapılmaktadır. Aynı zamanda atölyedeki motor ve aktarma organları üzerinde uygulamalı eğitimler de burada sürdürülmektedir. Otomotiv programında yaşam boyu öğrenme amaçlı olarak satış sonrası servis çalışanlarına yönelik modüler sertifika eğitimleri de yoğun biçimde sürdürülmektedir.

Anasayfaya Dön

İçerik Ekleme Tarihi : [07-Eki-2019]

İçerik Görüntüleme : [3.010]