Bursa Uludağ Üniversitesi Anasayfa
English

ERASMUS

 

Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü 2007 yılından bu yana ERASMUS hareketliliği içerisindedir. Bölümün Avrupa’dan çeşitli ülkelerle ikili anlaşmaları bulunmaktadır.

Çevre Mühendisliği Bölümü ERASMUS İkili Anlaşmaları

2007-2013 yılları arasında geçen süre zarfında yurtdışına toplam 36 öğrenci gönderilmiş, yurtdışından 4 öğrenci bölümümüzde eğitim görmüş ve öğretim elemanı hareketliliğine 2 öğretim elemanı katılmıştır. ERASMUS staj hareketliliğinden 1 öğrenci yararlanarak yurtdışına 1 öğrenci gönderilmiş, yurtdışından 1 öğrenci bölümümüze gelmiştir.

Öğrenci Değişim Programından Yararlanarak Yurtdışına Giden Öğrenciler

Öğrenci Değişim Programından Yararlanarak Bölümümüze Gelen Öğrenciler

ERASMUS Öğretim Elemanlığı Hareketliliğinden Yararlanan Öğretim Elemanları

ERASMUS Staj Hareketliliğinden Yararlanarak Yurtdışına Giden Öğrenciler

ERASMUS Staj Hareketliliğinden Yararlanarak Bölümümüze Gelen Öğrenciler

Bölümümüzde verilen tüm derslerin AKTS (Avrupa Kredi Transfer Sistemi) kapsamında kredi sayıları belirlenerek ERASMUS programıyla uyumlu hale getirilmiştir. Çevre Mühendisliği Bölümündeki ERASMUS ve MEVLANA hareketliliği, bölüm ERASMUS ve MEVLANA koordinatörü Prof. Dr. Güray SALİHOĞLU tarafından yönlendirilmektedir. Bölüm koordinatörü, üniversitemiz düzeyinde ERASMUS çalışmalarını yöneten Uluslararası İlişkiler Ofisi ile eşgüdüm içerisinde çalışmaktadır.

ERASMUS Hareketliliğinden Faydalanmak İsteyen Öğrenci için Başvuru ve Kabul Süreci

ERASMUS Hareketliliğinden Faydalanarak Yurtdışından Dönen Öğrenci için Ders İntibak Süreci

ERASMUS Öğrenim Hareketliliği İçin Gereken Şartlar

ERASMUS Dersleri Tanınma Kuralları

Bölümümüze gelecek öğrenciler için İngilizce açılacak derslerden oluşan bir paket program hazırlanmış ve ders programına konmuştur.

ERASMUS Hareketliliği Kapsamında Bölümümüze Gelen Öğrencilere Sunulan İngilizce Dersler (Lisans)

ERASMUS Hareketliliği Kapsamında Bölümümüze Gelen Öğrencilere Sunulan İngilizce Dersler (Yüksek Lisans)

ERASMUS Hareketliliği Kapsamında Bölümümüze Gelen Öğrencilere Sunulan Rehber

Uygulamada Çevre Mühendisliği Bölümü yalnızca 3. ve 4. sınıflarda hareketliliğe izin vermektedir. Bunun temel nedeni öğrencinin gitmeden önce bölümünü iyi tanıması, temel dersleri almış ve mesleki dersleri alacak düzeye gelmiş olması gerektiği düşüncesidir. Öğrenci yurtdışına gitmeden önce aşağıdaki hususlarda ikaz edilmektedir:

  1. ERASMUS hareketliliğinden faydalanan öğrencinin yurtdışında aldığı dersler bölümünde alması gereken zorunlu derslere birebir denk gelmediğinde mesleki seçmeli derslere karşılık sayılmaktadır.
  2. Öğrenci yurtdışına gittiğinde daha önceden öğrenim anlaşmasında belirlenmiş derslerde değişiklik olabilmektedir. Bu derslerdeki değişiklikler bölüm koordinatörlerine bildirilmelidir.
  3. Öğrencinin almış olduğu derslerin seçmeli derslere denk getirilmesi hususunda AKTS kredileri dikkate alınmaktadır. Öğrencinin yurtdışında almış olduğu AKTS kredisine karşılık gelen bölüm seçmeli dersi için denklik verilmektedir.
http://intoffice.uludag.edu.tr/