Bursa Uludağ Üniversitesi Anasayfa
English

Network-Ağ Yönetimi

Görevin Kısa Tanımı

        Üniversite için uygun bilgisayar ağlarını planlamak, tasarlamak, kurmak ve işletmek.

 

Temel Görev, Yetki ve Sorumlulukları

         Network-Ağ Yönetim Hizmetleri Birimi kablolu ve kablosuz ağlar ile kamera alt yapısının kesintisiz çalışmasını sağlar. Bunun için ana kampüs ve diğer kampüslerde yeni oluşan birim ve binalar için network alt yapısını planlamakta, uygun tipte (fiber optik/bakır) kablolamalarını sağlamaktadır. Network anahtarlama cihazlarının montajını ve bakımlarını yapmakta,ağın çalışma performansını izlemekte, hata analizleri yaparak sistem sorunlarını tespit etmektedir.

        Yapılan girişimler sonucunda Uludağ Üniversitesi’nin mevcut 700 Mbps olan internet çıkış hızı 28.12.2015 tarihinden itibaren 2 kattan fazla  arttırılarak 1500 Mbps seviyesine çıkarılmıştır.

        Ana kampüste bulunan fakülteler 1000 Mbps hızında , Kampüs dışı birimler ise 10,20,40 Mbps hızlarındaki metro devreler ile omurga ile irtibatlanmaktadır. Bütün birimlerin data, ses ve kamera alt yapıları sağlanmaktadır.

       Kablosuz ağ (eduroam) alt yapısı ile ilgili projeleri hazırlamakta, yönetmekte ve ağ güvenliğini sağlamaktadır.

         Kablosuz Ağ yaygınlaştırılmasını ve ağ performansını olumsuz etkileyen kampüs içi bazı güzergahtaki kabloların değişimiyle fiberoptik alt yapının ihtiyaç duyulan bölgelerde yenilenmesini, üniversite internet hızının daha da arttırılmasını planlamaktayız.


Görevli Personel

- Yücel DAĞLAROĞLU

- Ayşe ORTAKCI

 

- Ali YILMAZ

- Mahmut ATICI

- Burak AŞIK

 

- Gündüz KEDERLİ

Uludağ Üniversitesi - Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Görükle Merkez Kampüs - Nilüfer / BURSA